Kým ležal na zemi s nožom pevne zabodnutým v bruchu, vyvrátenými očami sledoval, ako útočník zdvihol muža, ktorého si chcel Tibor prezrieť, a ostošesť utekali medzi stromy do lesa. Blízko stojaci partizán sa pri Tiborovom hlasnom smrteľnom výdychu hneď zvrtol, rýchlo schytil samopal a vypálil za utekajúcimi salvu guliek, no ani jedna nezastavila cieľ. Všetci sa v okamihu chopili zbraní a rozbehli sa pochytať Nemcov…
Príbeh, ktorý vás prenesie v čase – do obdobia na konci 2.svetovej vojny, krátko po potlačení Slovenského národného povstania v roku 1944. Sledujeme dve protichodné ideológie. Na jednej strane nemecký vojak a na druhej miestny farár. Citlivá téma, vojnové obdobie, nacizmus a cirkev. Mladý autor Marcel Kušnír približuje osudy bežných ľudí, ktorí sami majú svoje osudy v rukách. A je len na nás, ako sa zachováme a ktorým smerom sa vyberieme…
Novinka V mene kríža.
V mene kríža
Ako ďaleko zájdete, aby ste sa zastali svojej ideológie? Ako veľa pre vás bude znamenať aj po tom, ako sa dostane do potýčky s názormi, ktoré sú v priamom rozpore s tými vašimi?
Je december roku 1944. Na Slovensku sa niesol v dozvukoch nedávno potlačeného povstania národa proti nacistickému režimu. Partizáni sa stiahli do hôr a krajinou sa začali preháňať nemecké oddiely, neoblomne odhodlané nastoliť poriadok Ríše.
V tomto dejisku sa prekrížili cesty nemeckého vojaka Henricha a farára Čobrdu, ktorých stretnutie nebolo o nič pokojnejšie než stret zbraní na bojovom poli. Pušky však vystriedali jazyky, guľky nahradili slová a ich dôsledky útočili nie na telo, ale na srdce, na dušu, na myseľ. Každý koná v mene svojho kríža a obaja vedia, že tento boj môže vyhrať len jeden z nich. Konflikt rôznych ideológií sa odohráva na pozadí slovenskej dediny, ktorej obyvatelia píšu svoje vlastné príbehy, stojac pritom na oboch súperiacich stranách.
Následky hriechov našich predkov…
V mene kríža od Marcela Kušníra má síce len cez 200 strán, no ide o výživný dramatický príbeh, ktorý pôsobivo a autenticky vykresľuje vojnové obdobie na slovenskom vidieku: vzťahy i atmosféru.
„Keď sa pozrieme do minulosti, neuvedomujeme si, že by sme v nej mohli vidieť budúcnosť,“ hovorí na margo svojej knihy autor. „Vieme, že história sa opakuje aj napriek tomu, že nemusí – všetko závisí od našich rozhodnutí, od toho, do akej miery ignorujeme minulosť, hoci by sme sa z nej mali radšej poučiť. Máme možnosť vidieť následky hriechov našich predkov – neopakujme ich.“
Marcel Kušnír je nové meno a nová tvár na slovenskej literárnej scéne. Absolvent mediálnych štúdií Prešovskej univerzity má však aj širší záber – je aktívny ako copywriter, marketingový špecialista, podieľal sa aj na produkcii úspešného celovečerného slovenského filmu Loli Paradička, venuje sa fotografovaniu a popritom stále píše.
Heinrich a Joachim uháňali lesom, čo im sily stačili. Krvácajúce rany po guľkách boli hlboké a obaja rýchlo slabli. Joachima zasiahla guľka do ramena, z ktorého teraz vytekala krv, ale všemožne sa snažil ignorovať bolesť a bežať ďalej. Keď ho partizáni na lúke zasiahli, hneď sa hodil na zem, aby sa vyhol ďalším výstrelom. Keď dozneli, začul pred sebou kvíliť Heinricha, postreleného do stehna. Tak hlasno, ako vládal, mu prikázal, aby bol ticho, a potom už len obaja vyčkávali na príležitosť, keď budú môcť vbehnúť do lesa.
Foto: Tatran, SkveléKnihy.sk