Hodiny chémie je zaujímavý, pútavý a dobre vyrozprávaný príbeh o Elizabeth, chemičke, ktorá sa stane hviezdou kulinárskej šou. Jej problémy vo vtedajšom (60.roky v USA) prevažne mužskom vedeckom svete, podceňovanie, kradnutie výsledkov práce ap. Čitateľ sa s ňou rýchlo stotožní, fandí jej, užíva si jej nadhľad, trefné poznámky, aj humor. Obdivujeme jej nezlomnosť, vytrvalosť, trpezlivosť…
Úspešné Hodiny chémie
Hodiny chémie žnú úspechy po celom svete. Napríklad v Nemecku sa stali najpredávanejšou knihou roku 2022. Román vyšiel v marci a okamžite sa katapultoval na prvé miesto v rebríčkoch, píše nemecký Stern.
- Na Goodreads má 4,4 hviezdičky a vyše 32.000 recenzií.
- Na Amazone dokonca 4,6 hviezdičky a 85.000 hodnotení.
- Stephen King o knihe povedal, že „je zároveň vtipná i nahnevaná, neraz surealistická. Je to taká Hlava XXII raného feminizmu.“
- Svetoznáma šéfkuchárka Nigella Lawson: „Zamilovala som si Hodiny chémie a úplne ma dostali, keď som ich dočítala!“
- „S touto knihou zažívate radosť na každej strane…v jednej chvíli som sa smiala, v ďalšej som víťazne zatínala päsť vo vzduchu,“ tvrdí bestsellrová autorka, novinárka a moderátorka Elizabeth Day.
V tejto chvíli sa už v Los Angeles nakrúca seriál podľa knihy Hodiny chémie. V roku 2023 ho uvedie Apple TV, hlavnej role sa zhostí Brie Larson (filmy The Marvels, Avangers, Rýchlo a zbesilo 10, či Captain Marvel), ktorá je zároveň výkonnou producentkou. Brie už získala sošku Oscara za film Izba, ktorý je tiež nakrútený podľa knižnej predlohy.
O príbehu
Chemička Elizabeth Zottová nie je priemerná žena. Elizabeth by v skutočnosti prvá poukázala na skutočnosť, že priemerná žena neexistuje. Ale začínajú sa šesťdesiate roky dvadsiateho storočia a jej čisto mužský tím v Hastingsovom výskumnom ústave má veľmi nevedecký pohľad na rovnosť pohlaví. Všetci okrem jedného – Calvina Evansa, samotárskeho, geniálneho kandidáta na Nobelovu cenu, ktorý nevie odpúšťať a ktorý sa zaľúbi práve do Elizabethino intelektu. A chémia predsa znamená zmenu pomerov…
Život je však nepredvídateľný rovnako ako veda. Preto sa z Elizabeth o pár rokov stane slobodná matka a nedobrovoľná hviezda najobľúbenejšej relácie o varení v Amerike – Večera o šiestej. Elizabethin nezvyčajný prístup k vareniu („lyžicu kyseliny octovej zmiešajte so štipkou chloridu sodného“) sa ukáže ako revolučný. Ale aj keď sledovanosť relácie rastie, nie každý je z jej úspechu nadšený. Elizabeth totiž neučí ženy iba variť, ale vyzýva ich, aby zmenili svoje postavenie v mužskom svete.
Pozrite si exkluzívne video Bonnie Garmus pre slovenských čitateľov:
Veda, emancipácia, láska i humor
Sledujeme vlastne jej boj/rozprávanie o postavení žien v 60.rokoch minulého storočia. Je to hravé, miestami zábavné, inokedy mierne moralizujúce a feminizujúce. Román určený predovšetkým pre ženy, mladšie i staršie. Pobaví aj romantická linka, ako doslova narazili na seba s Calvinom, ktorého si neskôr vzala a mala s ním dcérku. Niektoré opisy romantických chvíľ stáli za to…veď poznáte vedcov o osídlach láskyJ
„Calvin a ja sme si ,nesadliʻ, narazili sme do seba. Doslova, na chodbe divadla. Vyvracal sa na mňa. Počuli ste o teórii veľkého tresku, však?“ Potom mu opísala ich ľúbostný vzťah pomocou slov „rozpínanie“, „hustota“ a „teplo“, pričom zdôraznila, že ich vášeň bola založená na vzájomnej úcte k schopnostiam toho druhého. „Uvedomujete si, aké je to výnimočné?“ zvolala. „Koľko mužov na svete berie prácu svojej milovanej rovnako vážne ako svoju?“
Zaujímavé sú aj časti o televíznej relácii Večera o šiestej a prístup Elizabeth k vareniu, k receptom. Ako vysvetľuje niektoré veci vedecky, často vtipne a niekedy pútavo i nezrozumiteľne zároveň.
„Zemiaková šupka je plná glykoalkaloidov,“ pokračovala, „nezničiteľných toxínov, ktoré ľahko prežijú varenie aj vyprážanie. Šupku však napriek tomu používam, lebo obsahuje veľa vlákniny a zároveň mi každý deň pripomenie, že v zemiakoch – rovnako ako v živote – nebezpečenstvo číha všade. Najlepšia stratégia nie je báť sa nebezpečenstva, ale rešpektovať ho. A potom,“ dodala, pričom zdvihla nôž, „sa mu postaviť.“ Kamera ju zabrala ešte viac zblízka a Elizabeth odborne vyrezala zo zemiaka klíček. „Zo zemiakov vždy odstráňte všetky očká aj zelené škvrny,“ poučila divákov a zarezala do ďalšieho, „lebo obsahujú najvyššiu koncentráciu glykoalkaloidov.“
Elizabeth si obľúbite
Elizabeth je pekne vykreslená postava. Vedkyňa, chemička, tak trošku čudáčka, ktorá napokon z relácie o varení urobí feministickú šou o rovnoprávnosti mužov a žien. To je v poriadku, bavilo to, hoci občas toho bolo priveľa.
Hodiny chémie z vydavateľstva Ikar má viacero dojímavých aj vtipných pasáží; a mnoho myšlienok, nad ktorými sa dá zamyslieť. Môžu byť odrazovým mostíkom pre väčšie úvahy, o živote, sebe samom, o ľuďoch, o spoločnosti ako takej…
Prečo používam ceruzku namiesto pera? Nuž, pretože grafit sa na rozdiel od atramentu dá zmazať. Ľudia robia chyby, a ceruzka vám umožní chybu opraviť a pokračovať v práci. Vedci s chybami počítajú, a preto vieme prijať aj neúspech.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, Apple TV, Bonnie Garmus