Sadie a Ella.
Dve ženy z úplne odlišných svetov si vytvoria puto, ktoré má hlboké a trvalé následky. „Dúfam, že čitatelia v nich uvidia spôsoby, akými môžeme prekonať naše rozdiely a spojiť sa. Dúfam, že si čitatelia uvedomia, aký obrovský vplyv môžu mať na život inej osoby, ako aj na svoj vlastný, už len svojou všímavosťou a tým, že sa niekomu prihovoria,“ hovorí spisovateľka Pam Jenoffová o svojej knihe Žena s modrou hviezdou.
Žena s modrou hviezdou
Píše sa rok 1942. Vo svete zúri druhá svetová vojna a osemnásťročná Sadie Gaultová býva s rodičmi v krakovskom gete. Keď nacisti začnú geto likvidovať, Sadie musí s rodinou hľadať útočisko v nebezpečných kanáloch pod mestom. Jedného dňa nazerá na svet cez mrežu a vidí, ako si nejaké dievča kupuje na trhu kvety.
V tom istom meste žije Ella Stepanková, bohaté poľské dievča. Hoci je vojna, ona si žije pomerne pokojne s nevlastnou matkou, ktorá má úzke styky s nemeckými okupantmi. Keď sa Ella jedného dňa vyberie na trh, všimne si, ako sa pod mrežou na uličnom kanáli čosi pohne. Len čo sa pozrie lepšie, zistí, že v kanáli sa skrýva dievča.
Ella začne dievčaťu pomáhať a postupne sa spriatelia. Situácia vo vojnou sužovanom Krakove sa však zhoršuje a priateľstvo dvoch rovesníčok v celkom odlišných životných situáciách naráža na rozličné úskalia a nepriazeň osudu.
Každý deň boj o prežitie…
Román Žena s modrou hviezdou je nezabudnuteľný príbeh o sile priateľstva a pevnej vôli prežiť sa opiera o skutočné udalosti.
„Pri hľadaní námetu na svoju ďalšiu knihu som objavila neuveriteľný príbeh skupiny židovských ľudí, ktorí sa pred nacistami skrývali tak, že žili dlhé mesiace v kanáloch poľského Ľvova,“ spomína si autorka. „Zasiahli ma strašné okolnosti, ktoré prežili, ako aj ich vynaliezavosť a húževnatosť. Dojala ma aj nezištnosť tých, ktorí im pomáhali, a hľadanie ľudského spojenia na izolovanom mieste.“
Pam Jenoffová si vždy dáva záležať na naštudovaní všetkých reálií, udalostí a faktov, aby bola čo najuveriteľnejšia. Aj v tomto prípade doslova analyzovala kanalizáciu. Pýtala sa – ako vyzerá a vyzerala kanalizácia? Ako bolo možné jesť a spať a dokonca vidieť v temných podzemných priestoroch?
„Našťastie existovala vynikajúca kniha faktu In The Sewers of Ľvov od Roberta Marshalla, ktorá toho veľa vysvetlila. Dozvedela som sa, že okrem toho, že ich Nemci chytia, existovalo toľko nebezpečenstiev – od utopenia až po záplavy. Každý deň bol bojom o prežitie,“ dodáva autorka.
„Dôkladne prepracovaný príbeh o nepravdepodobnom a nebezpečnom priateľstve počas druhej svetovej vojny poukazuje na to, kam až zachádzame kvôli rodine, v ktorej sme sa narodili. A záver vám vyrazí dych,“ zložila knihe poklonu svetoznáma autorka Jodi Picoultová, ktorá má na konte viacero bestsellerov New York Times.
Pam Jenoffová
Navštevovala Univerzitu Georgea Washingtona vo Washingtone, D.C. a Cambridge University v Anglicku. Po získaní magisterského titulu z histórie bola vymenovaná za špeciálnu asistentku ministra armády. Táto pozícia jej poskytla jedinečnú príležitosť podieľať sa na najdôležitejších operáciách vlády vrátane pomoci rodinám obetí.
Po práci v Pentagone sa Pam presunula na ministerstvo zahraničných vecí a v roku 1996 bola pridelená na americký konzulát v Krakove v Poľsku. Počas tohto obdobia si rozvinula svoje odborné znalosti o poľsko-židovských vzťahoch a holokauste a vybudovala si úzke vzťahy s prežívajúcou židovskou komunitou.
Foto: SkveléKnihy.sk, Fortuna Libri