Prírodná krajina okolo Bratislavy je veľmi príťažlivá, pretože jej súčasťou sú Malé Karpaty a rakúske pohorie Hainburger Berge, ktoré oddeľuje rieka Dunaj. Z tohto dôvodu je pestrá a rôznorodá aj ponuka výletov za poznaním tejto krásnej krajinnej mozaiky. Bratislava je sama o sebe zaujímavým turistickým cieľom. A za jej najkrajšie časti sa právom považujú západné mestské časti. Veľmi príťažlivým turistickým cieľom je masív Devínskej Kobyly, ktorý je prístupný z Devína, Devínskej Novej Vsi, Dúbravky alebo Karlovej Vsi.
S batohom po Slovensku
Vydavateľstvo DAJAMA v rámci viacerých edícií spracúva jednotlivé mestá a regióny Slovenska a približuje ich históriu a súčasnosť. V roku 2001 odštartovali edíciu S batohom po Slovensku, v ktorej doteraz vyšlo 17 kníh ako Západné Tatry, Slovenský raj, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Malá Fatra, Slovenský kras, Štiavnické vrchy, či Pieniny.
V roku 2020 vyšlo v treťom doplnenom a prepracovanom vydaní 6 titulov a teraz pribudli ďalšie dva: Malé Karpaty – juh a Malé Karpaty – sever. Ich obsah tvoria najzaujímavejšie pešie trasy s niektorými podrobnejšie spracovanými turistickými cieľmi.
Malé Karpaty – JUH
Ak sa radi túlate Malými Karpatmi, určite by vám nemal chýbať tento sprievodca. Nájdete v ňom 20 najkrajších túr v okolí Bratislavy, na juhu Malých Karpát, spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách.
Bonusom je pribalená veľká turistická mapa Malých Karpát, takže už len zbaliť batoh a vydať sa spoznávať okolie nášho hlavného mesta. Mapa je v mierke 1 : 50 000.
20 najkrajších peších turistických trás v južnej časti Malých Karpát, ako K hradu Devín, Okolo Devínskej kobyly, Nivou Moravy, K vojenským bunkrom, Na Kačín, Račianskym modrým okruhom, Na Pajštún, či Hrebeňom Malých Karpát.
Malé Karpaty – SEVER
V tomto sprievodcovi nájdete 20 najkrajších túr v severných Malých Karpatoch, čiže v okolí Trnavy spolu s výrezmi máp, profilom trás a tipmi a zaujímavosťami na trasách. Turistické trasy smerujú do oblasti strednej a severnej časti Malých Karpát, ktorá sa tiahne severozápadne od Trnavy v smere juhozápad – severovýchod.
V tomto sprievodcovi nájdete tiež 20 najkrajších trás, ako ako Na Červený Kameň, Plaveckým krasom, Okolo Bradla, Na Veľkú Homoľu, Okolo Sološnice, Naprieč Malými Karpatmi alebo Na Tisové skaly.
Bonusy týchto sprievodcov:
- profily trás
- časové rozvrhy a prevýšenia
- mapové výrezy so zakreslenými trasami
- tipy a zaujímavosti na trasách
- plus veľká turistická mapa
Nádherné výlety v lone slovenských hôr
Úvod jednotlivých kníh vždy obsahuje všeobecné informácie, základnú charakteristiku prírodných pomerov oblasti, východiská túr a mapu regiónu s vyznačením polohy opisovaných turistických trás.
Na záver autori zaradili register najvýznamnejších turistických bodov a praktické informácie. Kniha je plastovom obale a spolu s knihou vytvárajú jeden celok.
„Všetky odporúčané trasy sme spracovali na základe osobných skúseností našich autorov a spolupracovníkov, ktorým by sme sa touto cestou chceli poďakovať,“ dodáva Daniel Kollár, jeden z dvojice autorov. Tým druhým je nemenej skúsený Ján Lacika. „Napriek tomu nemožno vylúčiť menšie zmeny, ktoré mohli v poslednom období nastať. Budeme vďační, ak pri zistení nejakej nepresnosti pošlete vašu informáciu na adresu vydavateľstva. V ďalšom vydaní môžeme po overení urobiť prípadnú zmenu alebo úpravu. Veríme, že si vyberiete z ponuky výletov do najkrajších horstiev Slovenska a že prežijete romantické chvíle v lone slovenských hôr. Želáme vám pekné počasie, dobrú náladu a šťastný návrat domov.“
Náročnosť trás
Navrhované trasy spravidla vedú po dobre značkovaných chodníkoch a cestách. V prípade možných orientačných problémov je na túto skutočnosť v texte upozornené. To znamená, že v danom úseku treba zvýšiť pozornosť a častejšie používať mapu. Trasy boli zvolené tak, aby si z nich mohol vybrať každý – skúsený turista i človek so slabšou fyzickou kondíciou.
Nenáročné trasy sú vhodné pre menej zdatných turistov, rodiny s menšími deťmi a starších ľudí. Ide o maximálne poldenné výlety s neveľkým prevýšením a dĺžkou prechádzajúce po dobre upravených cestách alebo chodníkoch.
Stredne náročné trasy sú vhodné pre zdatnejších turistov a pre rodiny s väčšími či fyzicky zdatnejšími deťmi, pretože vyžadujú dobrú fyzickú kondíciu. Z hľadiska časového rozvrhu sú dlhšie, prekonávajú väčšiu vzdialenosť a dosahujú výraznejšie prevýšenie. Niektoré sú náročnejšie aj na orientáciu a vyžadujú si skúsenosti s pohybom v prírode.
Náročné trasy sú určené mimoriadne zdatným turistom, ktorým nerobí problém celodenný pohyb v teréne, veľké prevýšenie, využívanie technických pomôcok a sťažená orientácia. Sú vhodné pre ľudí s výbornou fyzickou kondíciou a dostatočnými skúsenosťami s pohybom v náročnom teréne.