Možno ste videli seriál Hra o tróny, počuli pesničku islandskej speváčky Björk a ochutnali ste na raňajky skyr. Ale koľko toho naozaj viete o Islande a pohľade miestnych obyvateľov na svoj jedinečný ostrov?
Nová kniha Toto je Island je doplnená nádhernými fotografiami a vy rýchlo zistíte, prečo je Island jednou z najšťastnejších krajín na svete.

Toto je Island
Island je krajinou kontrastov: obrovské ľadovce aj aktívne sopky, letné polnočné slnko i najkratšie zimné dni, staroveký jazyk a moderné technológie. Žije tu národ s bohatou a rozmanitou kultúrou, rovnako jedinečný ako jeho ohromujúca krajina.
„V tejto knihe sa pokúsime opísať Island živo, so všetkými jeho úžasnými vlastnosťami,“ tvrdia autori knihy. „Prechádzajúc dych vyrážajúcou krajinou, maličkými pobrežnými dedinkami a ruchom Reykjavíku preskúmame obľúbené jedlá Islanďanov, naše všedné dni, naše sviatky a kľúčové míľniky našich životov. Oslávime islandských športovcov, maliarov, spisovateľov a hudobníkov, ako aj postavenie Islandu ako lídra na poli udržateľnosti, obnoviteľnej energie a rovnosti pohlaví.“
Neuveriteľná a nevyspytateľná príroda, sloboda islandského detstva, príslušnosť k úprimne súdržnej spoločnosti, ktorá zároveň ponúka priestor na rozvoj každému jedincovi. Islandská schopnosť nebrať sa príliš vážne a ich stoicky optimistický prístup k životu, ktorý im pomohol prežiť storočia biedy, zlého počasia a prírodných katastrof. Toto všetko sú unikátne prednosti, ktoré Islanďanov robia takými, akí sú. Toto znamená žiť po islandsky.

Filmový Island…
Island je veľmi príťažlivý aj pre filmovú produkciu. Za posledných dvadsať rokov majú Islanďania čoraz viac možností pracovať vo filmovom priemysle. Točili sa tu napríklad bondovky Vyhliadka na smrť a Dnes neumieraj, Lara Croft: Tomb Raider, Tajný život Waltera Mittyho, Nevedomí, Noe, Interstellar, Transformers: Zánik a Star Wars: Sila sa prebúdza, ako aj televízny seriál Hra o tróny.
…a hudobný Island
Možno ste si to ani neuvedomili, ale pravdepodobne ste aj za posledný týždeň počuli v rádiu nejakú islandskú kapelu. Hudba patrí k top vývozným artiklom Islandu a napriek neveľkému počtu obyvateľov sa krajina môže pochváliť neuveriteľným zoznamom skvelých hudobných skupín, sólových hudobníkov a skladateľov.
Určite ste počuli o Björk, najznámejšej Islanďanke na svete (pravdepodobne v dejinách), ale veľký medzinárodný úspech dosiahli aj kapely ako Kaleo, Sigur Rós a Of Monsters and Men či skladatelia ako Ólafur Arnalds (na Spotify ho mesačne počúvajú 3 milióny poslucháčov), Jóhann Jóhannsson (hudba k filmom Tória všetkého, či Sicario: Nájomný vrah, za ktoré bol nominovaný na Oscara), Daníel Bjarnason a Hildur Guðnadóttir, ktorá získala Oscara v kategórii najlepší originálny soundtrack k filmu Joker (tiež zložila hudbu pre filmy Arrival, The Revenant a minisériu Černobyl na HBO).

Vianočná záplava kníh
V knihe Toto je Island sa tiež dozviete, že Vianoce bez novej knihy si Islanďan nevie predstaviť. Je to ako Veľká noc bez čokolády. K vianočným tradíciám patrí fakt, že každý by si mal nájsť pod stromčekom aspoň jednu novú knihu. Noc po rozdávaní darčekov Islanďania často trávia čítaním.
Vzhľadom na túto silnú tradíciu dávania a prijímania kníh na Vianoce neprekvapí, že väčšina nových kníh vychádza na jeseň, práve v predvianočnom období. Nové knihy zaplavia trh, v novinách ich recenzujú a autori súperia o interview. Zverejňujú sa ocenenia, zoznamy bestsellerov a ľudia sa hrnú do obchodov, aby si prelistovali najnovšie knihy. Tento každoročný ošiaľ má dokonca vlastné pomenovanie Jólabókaflóð – vianočná záplava kníh.
Bókatíðindi alebo knižný bulletin je katalóg všetkých nových kníh zoradených v kategóriách, ktorý je raz ročne distribuovaný do všetkých islandských domácností. Katalóg v schránke je neklamným dôkazom blížiacich sa Vianoc. Ľudia si ho listujú s nadšením a značia si tituly, ktoré si želajú alebo ktorými chcú obdarovať najbližších.
Toto je Island vyšiel v sérii vydavateľstva Ikar Toto je…, kde pred dvomi rokmi vyšlo Toto je Japonsko a vlani Toto je Kórea. Knihu výborne preložil prekladateľ a cestovateľ Jozef Zelizňák.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar, SkveléKnihy.sk, Unsplash.com