Video natáčal malou kamerou ktosi, kto kráčal s vojakmi. Mŕtvoly boli riadne nafúknuté a sfarbené tmavou krvou. Vojaci v maskách a rukaviciach ich hádzali na korbu nákladiaka. Po tridsiatich sekundách Ecko odvrátil zrak. Pani Manabolová stlačila gombík a obrazovka zhasla.
„Má Samuel mobil alebo notebook?“
„Nie,“ odvetil Ecko.
„Dobre, potom to hádam neuvidí. Koluje to na internete.“
John Grisham exkluzívne
„Napísal som ďalšiu knihu, no tentoraz je trochu iná – žiadni právnici, súdy, ani súdne spory. Je to kniha o športe, o basketbale, ktorý, ako vieme, je mimoriadne populárny na celom svete, najmä v Európe a východnej Európe,“ približuje exkluzívne pre slovenských čitateľov slávny John Grisham.
Jeho nová kniha má v origináli názov Sooley (v slovenčine Smeč) a Sooley je meno hlavnej postavy.
17-ročný Samuel „Sooley“ Sooleymon pochádza z Afriky, z Južného Sudánu, vojnou zničenej krajiny s množstvom problémov. Má však veľké sny.
Sooley je vynikajúci hráč, takže v lete cestuje do Spojených štátov, aby na basketbalovom turnaji predviedol svoje zručnosti – tieto basketbalové turnaje sú športové podujatia, na ktorých americké univerzity draftujú najlepších hráčov. Sooley hrá proti hráčom z celého sveta.
No kým je v Amerike, v Južnom Sudáne začne občianska vojna a Sooley sa zrazu nemôže vrátiť domov, pretože žiadny domov už nemá. Jeho dom podpálili povstalecké vojská a zvyšky jeho rodiny sa dostali do utečeneckého tábora.
„V tomto príbehu sa zaoberám tým, čo sa deje v Afrike a utečeneckých táboroch, ale píšem aj o tom, ako vyzerá študentský život a svet basketbalu. Písanie tejto knihy ma veľmi bavilo, pretože je to trochu zmena a dúfam, že sa bude páčiť aj vám,“ odkazuje John Grisham.
Riešime len pseudoproblémy?
Smeč z vydavateľstva Ikar je naozaj úplne iný John Grisham, na akého sme zvyknutí. Je fajn nazrieť do sveta basketbalu, ako to beží v USA, lanárenie hráčov, vyhľadávanie po celom svete, stredoškolský a vysokoškolský basketbal, agenti, peniaze, zápasy a šampionáty.
A na pozadí toho všetkého sa odvíja situácia s utečencami.
Na jednej strane teda Sooley, ktorý si začal plniť americký sen: začal hrať milovaný basketbal, americká univerzita mu dala štipendium, prijali ho medzi seba…
A na strane druhej jeho zavraždený otec, matka so synmi v utečeneckom tábore, on sa nemohol vrátiť po nich, zachrániť ich, pomôcť im…a tak chcel hrať čo najlepšie, aby zarobil a dokázal ich priviezť do Štátov.
Tieto dva svety John Grisham skvele opísal a preplietol. A možno si na tomto kontraste americký sen/basketbal a utečenci (nielen) v Afrike uvedomíme, ako dobre a šťastne si žijeme. Ako nemusíme riešiť elementárne veci potrebné na prežitie a neraz sa utápame v pseudoproblémoch.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Milan Buno, knižný publicista