Máte rôzne rituály, tiky a zvláštne zvyky? Možno sa pýtate, či sú to ešte milé vrtochy, alebo už chorobné nutkanie? Štipka nutkavosti je u každého úplne normálna, tvrdí nemecký terapeut Klaus Bernhardt, len treba poznať hranicu.
Presne o tom, ako ju rozpoznať, ako prípadné nutkanie zmierniť bez liekov alebo ako sa zbaviť nutkavých myšlienok píše vo svojej knihe Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok.
Kedy je umývanie, kontrola, poriadok alebo opakovanie viac ako len neškodný tik?
A v akom momente je potrebné liečiť myšlienky, ktoré sa opakujú stále dokola?
Máte nutkania alebo nutkavé myšlienky?
Ako sa zbaviť nutkaní
Klaus Bernhardt vysvetľuje, čo sa skrýva za nutkaním, ako vzniká a kedy by mali postihnutí vyhľadať pomoc. Na základe najnovších vedeckých poznatkov a s pomocou konkrétnych príkladov poskytuje pacientom svojpomocné nástroje, ktoré je vhodné každý deň precvičovať. Opisuje aj mnohé užitočné terapeutické prístupy, ktoré sa, žiaľ, stále používajú príliš zriedkavo. Pomocou nich je možné dostať obsedantno-kompulzívnu poruchu pod kontrolu oveľa rýchlejšie a často ju aj natrvalo prekonať.
Kde sa však končí zodpovedná hygiena a kde začína vážna obsedantno-kompulzívna porucha? Kedy je nutkavé umývanie (sa), kontrola, dotýkanie, usporadúvanie a opakovanie viac ako len neškodný tik? A kedy si myšlienky, ktoré sa ustavične vynárajú, vyžadujú liečbu? Samozrejme, nikdy nebolo ľahké stanoviť túto hranicu, no dnes sa zdá, že zmysluplné vymedzenie je ťažšie ako kedykoľvek predtým.
Ešte vždy však platí jedno základné pravidlo:
„Len čo pociťujete nutkavé myšlienky a nutkavé konanie ako nepríjemné či dokonca znepokojujúce, nemali by ste už dlhšie čakať a vyhľadajte pomoc,“ radí Klaus Bernhardt.
Nutkavé konania
Mimoriadne stresujúca a veľmi častá je napríklad myšlienka, že by ste mohli ublížiť sebe alebo niekomu inému. Vtedy je útechou vedieť, že tieto výmysly sa v skutočnosti nikdy neuskutočnia. Nutkavé (kompulzívne) konania totiž v žiadnom prípade nie sú pokračovaním nutkavých myšlienok.
Naopak – je to skôr podvedomá stratégia znovu získať kontrolu nad vlastnou hlavou. Otravné nutkavé opakovanie, počítanie, posadnutosť poriadkom alebo umývaním postihnutým pomáha, aby sa opäť cítili lepšie a upokojili sa. Podporujú totiž odbúravanie adrenalínu, neurotransmiteru, ktorý sa pri myšlienkach spôsobujúcich úzkosť vylučuje automaticky a telo sa v priebehu sekúnd dostáva do režimu boja alebo úteku.
Žiaľ, táto forma autoterapie má aj jednu obrovskú nevýhodu, tvrdí Klaus Bernhardt. Dávka sa musí ustavične zvyšovať, aby aj naďalej zostal zachovaný upokojujúci účinok. V určitom okamihu zaberie nutkavé konanie toľko času, že tým vo veľkej miere trpí nielen každodenný život, ale aj zdravie. Popraskané a krvácajúce ruky v dôsledku príliš častého umývania a dezinfikovania sú len jedným príkladom z mnohých.
Kniha, ktorá zorientuje aj poradí
„Táto kniha má za cieľ vám pomôcť dosiahnuť daný zámer čo najrýchlejšie. Prevedie vás aktuálnymi ponukami terapie a hovorí o nových, nanajvýš sľubných výsledkoch bádania na tému obsedantno-kompulzívnych porúch. Okrem toho vám ukáže celý rad osvedčených a mimoriadne účinných metód, pomocou ktorých môžete aj vy sami niečo proti nutkaniam a nutkavým myšlienkam urobiť,“ sľubuje terapeut Klaus Bernhardt.
Klaus Bernhardt je uznávaný a veľmi úspešný nemecký terapeut, ktorý je obľúbený aj na Slovensku. Už mu vyšli knihy Ako sa zbaviť depresie a syndrómu vyhorenia?, mimoriadne úspešné boli Panické ataky – Čo sa vám snažia povedať a teraz teda pribudla novinka Ako sa zbaviť nutkaní a nutkavých myšlienok.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Noxi.sk