Nový prírastok do série Životy slávnych a druhá kniha tohto autora v slovenčine – vlani vyšiel Život Mony Lisy. Tentoraz skúsený autor ponúka beletrizovaný životopis Henriho de Toulouse-Lautreca, jedného z najvýraznejších aktérov bohémskeho života v Paríži na sklonku 19. storočia.
Pierre La Mure a Maliar z Moulin Rouge.
Maliar z Moulin Rouge
Henri de Toulouse-Lautrec bol jeden z najvýraznejších aktérov bohémskeho života v Paríži na sklonku 19. storočia a súčasne jeho najprenikavejší portrétista. Génius zohavený nevyliečiteľnou chorobou, vášnivý duch uväznený v neduživom tele, ktorý za svoju krátku a búrlivú životnú púť vytvoril aj prežil viac než obyčajní smrteľníci za dlhý život.
V tejto pútavej, nesmierne dojímavej knihe sledujeme osudy umelca od útleho detstva až do predčasnej smrti. Dosiahol slávu, ale jeho osobný život bol plný bolesti, neúspechov a porážok, lebo príroda mu nadelila vzhľad mrzáka a odoprela lásku žien, po ktorej tak veľmi túžil.
V pestrej a farbistej panoráme vystupuje v románe celá vtedajšia parížska bohéma – Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude Debussy, César Franck, Oscar Wilde, Sarah Bernhardtová, Émile Zola, Anatole France a mnohí ďalší známi umelci tvorili súčasť sveta geniálneho maliara z Moulin Rouge.
Henri de Toulouse-Lautrec bol neodmysliteľne spätý s nočným životom parížskeho Montmartra, jeho podnikmi so svojráznymi hosťami či tanečnicami kankánu. Nachádzal tam inšpiráciu pre svoje obrazy a litografické plagáty, ktoré dnes zdobia najslávnejšie galérie a múzeá sveta.
Groteskný zmrzačený krpáň
Maliar z Moulin Rouge ponúka na jednej strane tvrdé psychologické momenty zmrzačeného a nešťastného maliara…na strane druhej nám približuje parížsky Montmartre a lesk i biedu tamojšej bohémy. Nazrieme do umeleckých ateliérov, verejných domov aj do zafajčených klubov.
Henri de Toulouse-Lautrec sa narodil v aristokratickej rodine, no postihla ho vážna choroba. Po nej zostáva uväznený v zakrpatenom a zohyzdenom tele. Jeho strápená matka len bezmocne plače a neveriacky sleduje, ako sa roztomilý chlapček mení na groteskného, krátkozrakého krpáňa. Podporuje ho v štúdiu u známych maliarskych majstrov.
Henri nachádza nefalšované emócie a priateľstvá až v centre slávnej Belle Epoque, na Montmartri. Napriek svojmu postihnutiu sa stále snaží zapadnúť a tak sa spriatelí napríklad s Vincentom van Goghom. Dobre si uvedomuje, že je mrzákom, no neprestáva túžiť po láske…stále má nádej, verí…no osud mu ju nedopraje. Okúsi opojnú chuť žien, no nikdy nie aj s citmi. Útechu nachádza pri poháriku a v nevestincoch.
A pri maľovaní.
Otec moderného plagátu
Henri de Toulouse-Lautrec je otcom moderného plagátu. Vytvoril obdivuhodné obrazy, ktoré zobrazujú najmä tanečnice, prostitútky a Parížanov v kabaretoch. Množstvo času strávil v Moulin Rouge, kde čerpal námety pre svoje diela. Napokon vytvoril pre kabaret známy plagát a dostal sa do povedomia umeleckého sveta. Jeho litografický plagát znamenal revolúciu v tomto druhu umenia. Bol úspornejší, zrozumiteľnejší a efektívnejší so svojím posolstvom.
Milan Buno, knižný publicista