Pred desiatimi rokmi nás doslova uchvátil príbehom o Hazel a Augustovi. Jej v trinástich diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy a jemu rakovina vzala nohu, namiesto ktorej má protézu. Vytvorili nezvyčajný pár a bol to úžasný, hoci miestami smutný a bolestivý príbeh. Na vine sú hviezdy od Johna Greena. Bol to absolútny svetový hit, ktorý sa dočkal aj filmového spracovania. Potom prišli knihy ako Papierové mestá, Kam zmizla Aljaška, či Všade samé korytnačky.
Teraz vychádza od neho novinka Recenzia našej doby, ktorá je iná ako predošlé knihy, no John Green nestráca nič na zručnom písaní, vie upútať, zaujať, potešiť čitateľskú dušu.
Recenzia našej doby
„Túto knihu som začal ako podcast, v ktorom som sa snažil zmapovať niektoré rozpory ľudského života, ako ich prežívam – ako môžeme byť takí citliví a takí krutí, takí veľmi vytrvalí a súčasne tak rýchlo podliehame zúfalstvu,“ vysvetľuje John Green. „A predovšetkým som chcel pochopiť rozporuplnosť ľudskej moci: Sme naraz priveľmi mocní a ani zďaleka nie dostatočne mocní. Sme dosť mocní, aby sme radikálne pretvorili klímu a biodiverzitu Zeme, ale nie dosť mocní, aby sme si vybrali, ako to urobíme. Sme takí mocní, že sme unikli z našej atmosféry. Ale nie sme dostatočne mocní, aby sme zachránili tých, ktorých milujeme, pred utrpením.“
Eseje založené zväčša na autorových osobných skúsenostiach a spomienkach sú prepojené s konkrétnymi vedeckými informáciami a faktami. Rozmanité témy sú adaptáciou a rozšírením Greenovho prelomového a kritikmi uznávaného podcastu The Antrophocene Reviewed.
John Green píše o voňavých samolepkách, plyšových medvedíkoch, ale aj Halleyho kométe, klimatizácii, či svalových kŕčoch zápästia. Upozorní vás na kanadské husi, aj Tučniaky z Madagaskaru. Píše o hre Monopoly, hotdogoch, googlení cudzích ľudí, alebo o našej schopnosti žasnúť.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Recenzia našej doby sa miestami číta ako príbeh, hoci sú to eseje. Sú však vtipné, zaujímavé, prinášajú mnoho informácií a detaily, ktoré by ste si možno nevšimli. A tiež odkazy, či postrehy, ktoré zabavia. Napríklad ako John Green radí – nikdy nepredpovedajte koniec sveta, lebo sa takmer s istotou zmýlite – ak budete mať pravdu, už tu nebude nikto, kto by vám pogratuloval.
Alebo dejiny ako ľudský život sú podľa neho naraz neuveriteľne krátke a bolestne pomalé.
Sú to zamyslenia a príbehy o našej ľudskosti, svete, v ktorom žijeme, v ktorom sme vyrástli a teraz si ho ničíme. Je to knižka o živote, ale zároveň o vede, medicíne, o kultúre. Pri čítaní máte pocit, akoby ste sa s Johnom Greenom rozprávali, akoby ste s ním diskutovali o rozličných tajomstvách života a ak máte v sebe kus zvedavosti, bude sa vám táto kniha páčiť. Je písaná citlivo, s vtipom, sú to také malé lekcie zo života, pri ktorých sa oplatí pristaviť, spomaliť a zamyslieť sa.
John Green
Úspešný americký spisovateľ, autor románov Poučka o podstate predvídateľnosti Katherín (IKAR 2015), Papierové mestá (IKAR 2014, 2015), Na vine sú hviezdy (IKAR 2013, 2014), Všade samé korytnačky (IKAR 2018), Kam zmizla Aljaška a Will Grayson, Will Grayson, ktorý napísal spolu s Davidom Levithanom.
Greenove knihy získali viacero významných ocenení, boli preložené do vyše 55 jazykov a vyšli v náklade viac ako 24 miliónov výtlačkov. John je aktívny na Twitteri, kde má takmer 5 miliónov odberateľov. Spolu s bratom Hankom založili obľúbený videoblog s názvom The Vlogbrothers, ktorý má vyše 3,5 milióna odberateľov.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk