Už aj vo svojom obľúbenom kníhkupectvách nájdete veľmi zaujímavú detektívku à la Agatha Christie, ktorú však napísala súčasná americká autorka, kedysi vojačka, policajtka, no dnes už spisovateľka na plný úväzok.
Čitateľov na celom svete zaujala sériou Prípady Jane Wunderlyovej o mladej vdove, ktorá je nezávislá, zvedavá a rada rieši zamotané prípady.
Vlani vyšla v sérii prvá kniha Vražda v Mena House, ktorá nás zaviedla do Egypta v roku 1926, do luxusného hotela blízko pyramíd, kde dôjde k vražde. Jane Wunderlyová bola dokonca podozrivá, no napokon sa jej podarilo odhaliť skutočného vraha. Teraz vyšla Vražda v sídle Wedgefield.
Vražda v sídle Wedgefield
Essex, 1926.
Jane prichádza na honosné vidiecke sídlo, aby si oddýchla a načerpala sily. Pokojný anglický vidiek, Jane si kráti chvíle lekciami lietania, číta detektívne romány a všetko vyzerá idylicky, až kým pri autonehode nezomrie jeden z mechanikov pracujúcich na panstve, vojnový veterán letectva Simon Marshall.
Mal niekto z nich dôvod zabiť Simona? A prečo by prerezával brzdové lanká a riskoval, že zabije niekoho iného? Prečo nezvolil tradičnejší spôsob vraždy? Nedalo sa predsa presne určiť, kedy Simon opäť použije to auto. A ak by sa porucha odhalila ešte predtým, než si sadol za volant, čo sa pokojne mohlo stať, lebo Simon auto často upravoval, bola veľká šanca, že by plán vôbec nevyšiel. Vo všeobecnosti to bol dosť riskantný krok.
Prerezané brzdové lanká naozaj svedčia o tom, že nešlo o nehodu, no nemal sa stať obeťou niekto iný ako Simon?
Dom je plný podozrivých – príbuzných, ktorí sa zastavili na návštevu, tajnostkárskeho služobníctva, tajomných osôb, ktoré sa v noci potulujú po pozemku. Za trochu nejasných okolností prichádza do sídla aj záhadný pán Redvers, ktorý pomohol Jane vyriešiť vraždu v Egypte, a opäť jej ponúka pomoc.
„Zdá sa, že každý podozrieva každého.“ Redvers zľahka kráčal po cestičke. Bola som rada, že je so mnou, začali sa sťahovať tmavé mraky a v lese za nami sa prehlbovalo zlovestné šero. Trochu ma zamrazilo pri pomyslení na to, čo tam môže nepozorovane číhať.
„Skôr si myslím, že sa len obávajú jeden o druhého.“ Strčila som si ruky do vreciek a v duchu si želala, aby som si nezabudla rukavice.
„Je zaujímavé, že všetci predpokladajú, že to bol niekto z panstva, hoci to mohol byť naozaj ktokoľvek.“ Premýšľala som o pôdoryse pozemku. Vedela som, že dom sa v noci zamyká, ale hospodárske budovy zostali po zotmení všetky opustené. „Bolo by veľmi jednoduché vkradnúť sa do stodoly a poškodiť brzdové lanká; nie je tu veľa ľudí, najmä v noci.“
Redvers prikývol. „Tiež som si to všimol.“
Zdá sa, že všetci vo Wedgefielde chcú, aby Jane pomohla ochrániť rodinu Hughesovcov. Kým však hľadá odpovede, neprehliada náhodou vraha, ktorého má priamo pred očami?
Dom je plný podozrivých: samotná rodina, ale aj príbuzní, ktorí sa zastavili na návštevu, služobníctvo, či tajomné osoby, ktoré sa pohybujú po pozemku. Samozrejme, Jane nedokáže obsedieť a začína sa pýtať, vyzvedať a pátrať.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Zuzka Jurigová Kapráliková:
Vražda v sídle Wedgefield naozaj pripomína detektívky legendárnej Agathy Christie. Príbeh má svoju atmosféru 20.rokov minulého storočia, sympatickú hrdinku, ktorá je nespútaná a niekedy až divoká. Sú tam intrigy a tajnostkárstvo, a na záver aj dobrodružná naháňačka, pri ktorej budete prehŕňať jednu stránku za druhou. Autorka Erica Ruth Neubauer dokazuje, že je skvelá rozprávačka, ktorá vie namiešať ten správny koktail napätia, romantiky a humoru.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk