Posledný klinec je výborne a do detailov premyslená detektívka. Poctivo vystavaná s množstvom zákrut, odbočiek, aj slepých uličiek. Je to šiesty a záverečný diel severskej krimisérie o detektívovi Fabianovi Riskovi. Odohráva sa v dvoch krajinách – vo Švédsku (Fabian Risk) a v Dánsku (Dunja Hougaardová).
A presne ako vraví podtitul knihy – Zlo si nájde cestu všade. Aj do najvyšších miest, k top manažérom, politikom a ľuďom, ktorí majú strážiť našu bezpečnosť a spravodlivosť…
Severské krimi Posledný klinec
Dunja Hougaardová je presvedčená, že stelesnené zlo existuje a má podobu jej bývalého nadriadeného Kima Sleiznera. Vydieranie, zneužívanie právomocí, znásilnenie… Sumár previnení šéfa kodanskej polície je dlhší než vianočný nákupný zoznam, a predsa sa mu akosi darí unikať pred spravodlivosťou.
Dunja je nútená stiahnuť sa do ústrania, aby odhalila Sleiznerovu pravú tvár. Celé mesiace o ňom tajne zbiera informácie a striehne na jediný chybný krok. Keď na dne jazera neďaleko Kodane nájdu mŕtvoly neznámej ženy a jedného z najvyšších predstaviteľov policajnej spravodajskej služby, pasca môže konečne zaklapnúť.
Jedinou otázkou je, kto ho chytí?
Zdanlivo vyriešený prípad však nebude také ľahké uzavrieť. Na druhej strane úžiny v Helsinborgu dostane švédska polícia a Fabian Risk správu, ktorá všetko zmení.
„Sme vo vojne, ak ste to dosiaľ nepochopili.“ Pozerala z jedného na druhého. „Vo vojne, v ktorej jestvujú len dve možnosti, a odstúpiť a tváriť sa, že sa nič nestalo, nie je jedna z nich. Sme my a Sleizner. Môžem vás uistiť, že ten chlap nepremýšľa, že by to vzdal a dal pokoj. Dňom a nocou pracuje na tom, aby nás našiel, a práve teraz je vydesený a prepadá panike, že to stihneme pred ním, že nájdeme to, čo sa práve pokúša zamiesť pod koberec.“
Pozrite si, čo o knihe hovorí jej autor Stefan Ahnhem:
Keď ide o život…
Posledný klinec je ako keď idete skladať puzzle a vysypete kúsky na stôl. Sú rozhodené, premiešané, niektoré otočené na opačnú stranu…a taký je aj príbeh: tak trochu chaos, ktorý Stefan skvele vystavia a postupne nám ho dávkuje. Napokon, aj o sám vraví, že v jeho príbehoch je veľa chaosu, všetko obrátené hore nohami, dnu a von a „moja práce je z veľkej časti snahe riešiť problémy a nastoliť poriadok.“
A tak nás postupne vedie spletitým príbehom, skladá mozaiku, či skôr puzzle, ukladá jeden dielik k druhému a my zrazu vidíme spojitosti, dávame si všetko dohromady a smerujeme k veľkému finále.
Stefan Ahnhem je skvelý autor. Nič neurýchľuje, opisnejšie pasáže vyváži tými dynamickými, v ktorých ide doslova o život…a o ten niektoré postavy aj prichádzajú. Neštíti sa brutality a drastických krokov. Napokon, zabijaci málokedy konajú v rukavičkách…
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Kamil Mikulčík:
Slizúň Sleizner
Mimochodom, Sleizner je neuveriteľná postava a chvíľami máte pocit, že nesmrteľná. Že nie a nie do jeho rakvy zatĺcť ten povestný posledný klinec. Uniká, vysmieva sa a vy škrípete zubami, lebo toho sviniara by ste najradšej roztrhali v rukách. Najlepšie to vie Dunja…
Je klamár? Je. Skurvený násilník? Hádaj ešte raz. Totálny psychopat? Absolútny. No to je len začiatok. Ak by si ho chcel naozaj opísať, musel by si vymyslieť úplne nové slová. Takže nie, nemôžem to vzdať a tváriť sa, že je všetko v poriadku. Toto sa mnou neskončí. Zabudni. Ten chlap bude pokračovať a pokračovať, až kým ho niekto nezabasne na doživotie. Nič iné.“
Milan Buno, knižný publicista