Zmizla v najhoršom možnom čase. Krajinou začali zmietať veľké zmeny, blížila sa vojna, spoločnosť sa výrazne menila…búrlivá situácia prekryla zločin. Jej zmiznutie upadlo do zabudnutia, hoci pár ľudí sa ju snažilo nájsť a vypátrať, čo sa vlastne stalo so stratenou tínedžerkou…
Krvavá voda je napínavá noir detektívka o zločine stratenom v chorvátskej realite 90. rokov. „Oveľa viac než skvelá detektívka. Krvavá voda je aj príbehom krajiny, ktorá sa pokúša vyrovnať so svojou čerstvo nadobudnutou slobodou. Bude vám blízky,“ tvrdí Arpád Soltész, autor slovenských bestsellerov ako Mäso – Vtedy na východe, Sviňa, Hnev, či Zlodej.
Krvavá voda
V istú septembrovú noc roku 1989 v malom mestečku na dalmátskom pobreží zmizne dievča. Po sedemnásťročnej Silve akoby sa zľahla zem a policajné pátranie neprináša nijaké výsledky. Naposledy ju videli na miestnej rybárskej zábave. Pátra po nej brat, rodičia, aj polícia. Vylepujú plagáty na okolí v Splite, Záhrebe, Ľubľane, v Bosne a Hercegovine…ale všetko bez úspechu.
Hoci existuje viacero teórií a podozrivých, Silvin prípad zatienia politické a spoločenské udalosti v Chorvátsku – ekonomický kolaps, zmena režimu, vojna. Poslední, ktorí sa ešte nevzdali nádeje, sú jej najbližší a mladý vyšetrovateľ Gorki Šain poverený prípadom.
Uplynie takmer tridsať rokov a Silva je stále nezvestná. Životy ľudí v mestečku pokračujú ďalej, poznačené nevyriešenou záhadou a temnou stránkou chorvátskej reality. Nakoniec sa predsa len vynorí stopa, ktorá všetko zmení.
Kam zmizla Silva Velová, a čo sa s ňou stalo?
Jurica Pavičić o svojej knihe Krvavá voda:
Chorvátsko v búrlivých časoch
Krimiromán na pozadí búrlivých čias: odtrhnutie Chorvátska od Juhoslávie, následná občianska vojna, spoločenské zmeny, ekonomický úpadok. To všetko Jurica Pavičić výborne vykreslil, pretože to pozná, zažil to, žil tú realitu.
Zároveň však kladie otázku – nakoľko poznáte svoje deti, svoju rodinu, príbuzných? Počas pátrania totiž lepšie spoznávame Silvu (teda najmä jej najbližší) a to detaily, o ktorých ani netušili. Zisťujú, že vlastne nevedeli, čo robí a kým vlastne je. Tak ako každý tínedžer, aj ona bola náladová, mala svoje muchy, úlety, divné správanie…a pritom to mohlo byť čosi celkom iné. Teraz sa na ňu začínajú dívať iným pohľadom, viac o nej premýšľajú a akoby ju lepšie spoznávali, hoci tu už nie je.
Príbeh Krvavá voda z vydavateľstva Ikar tiež skvele ukazuje, aké to je, keď sa niekto z vašich najbližších stratí. Keď netušíte, čo sa stalo, či je vôbec nažive, alebo už mŕtvy. Nevedieť, čo sa udialo je horšie, ako poznať hoci aj krutú pravdu. Celý život sa k tomu vraciate, premýšľate, hľadáte odpovede, hlodajú vo vás pochybnosti a pocity viny. Nevedomosť a zúfalstvo, to je to najhoršie…
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:
Jurica Pavičić
Chorvátsky prozaik, scenárista, autor krátkych poviedok a novinár. Reputáciu si získal netradičnými trilermi a kriminálnymi románmi, v ktorých mieša sociálnu analýzu s morálne zložitými situáciami a ľudskými osudmi.
Kriminálny román Krvavá voda získal najvýznamnejšie chorvátske ceny za prózu, Gjalského cenu Spolku chorvátskych spisovateľov a Fritzovu cenu. Francúzske vydanie titulu bolo ocenené v rámci Grand Prix de la littérature policiere ako najlepší cudzojazyčný kriminálny román preložený do francúzštiny.
Milan Buno, knižný publicista