Carrie Adamsová
Macocha
Ikar 2010
Exmanželka či nastávajúca?
Dve ženy bojujú o miesto v srdci jedného muža. Najväčší strach majú jedna z druhej. Keď sa konečne stretnú za veľmi trápnych okolností, musia si vysvetliť veľa vecí a ujasniť si pozície. Macocha je voľné pokračovanie románu Krstná od Carrie Adamsovej, s ktorým zaznamenala veľký úspech u kritiky aj čitateľov.
Macocha je príbeh o správnych a nesprávnych rozhodnutiach, o pocitoch viny a výčitkách svedomia, o odvahe i osamelosti a nebezpečných slovíčkach, čo by bolo, keby…
Prvá žena je exmanželka a tvári sa, že rozvod bol bez problémov. S bývalým manželom udržuje priateľský vzťah, pretože všetky výčitky a krivdy v sebe pochovala čo najhlbšie. Prežíva muky, ale je rada, že jej tri dcéry sú šťastné a majú s otcom dobrý vzťah. Idylka sa skončí, keď jej Jimmy oznámi, že sa chce druhý raz oženiť. Čo na to jeho dcéry? A prečo ju na novinke najväčšmi šokovala jej vlastná reakcia?
Druhá žena je nastávajúca. Zamilovala sa do muža, ktorý nikdy nebude bezvýhradne patriť iba jej. Na prvom mieste vždy budú jeho tri dcéry, ktoré nadovšetko miluje. Preto sa aj ona zo všetkých síl usiluje, aby si ju obľúbili. Nie vždy sa jej to darí. Prečo si pripadá ako zlá macocha z rozprávky? Ona predsa nemôže za to, že ich rodičia sa rozviedli. Jimmy jej prisahá, že nikto nenesie vinu za rozpad jeho prvého manželstva. Ak je to naozaj pravda, prečo sa vlastne rozpadlo?
Carrie Adamsová v Macoche skvele opísala pocity oboch žien, ich stretnutie, myslenie a postupné zbližovanie. Aká je totiž pravdepodobnosť, že druhé manželstvo bude šťastné, keď nepoznáme príčiny nešťastného konca prvej lásky? Nakoľko nevypovedané slová odpustenia a krivdy z minulosti zaťažia budúcnosť? Podarí sa jednej znovu nájsť stratené sebavedomie a začať nový život? A dokáže druhá udržať šťastné manželstvo?
Viac si o novinke môžete prečítať tu:
Krstná
Má sedem najlepších priateliek, štyri krstné deti a jedno veľké prianie – mať konečne život sama pre seba. 30-ročná „krstná mama“ Tessa Kingová je londýnska právnička z dobre situovanej strednej vrstvy. Je jedináčik a súrodencov jej nahrádza množstvo priateľov – manželských párov s deťmi, ktorým je oddanou a múdrou krstnou mamou na úkor vlastného súkromného života. Čitateľ sa ocitne vo víre života modernej veľkomestskej spoločnosti so všetkými jej problémami: drogy (Tess zachraňuje pubertálneho krstného syna zo samovražednej drogovo-alkoholickej kómy), promiskuita v manželstve (Tessinu generáciu tvoria potomkovia hippies), neplodnosť riešená – a nevyriešená pomocou asistovanej reprodukcie. Moderná a inteligentná žena, akou je Tessa, postupne prichádza na to, že „nie je dobré ustavične sa zaoberať životom iných, musím žiť svoj vlastný“. Uvedomuje si, že život plný stretnutí na rodinných oslavách, kde je ona vždy to „nepárne číslo“, a skutočnosť, že je pre svojich priateľov zakaždým k dispozícii, nie je celkom presne to, čo by chcela. Ani hlboký priateľský vzťah k ženatému mužovi nie je tým, do čoho by raz mohol prerásť (Tessa to z lojality k jeho žene nedovolí). Napokon sa však zjaví muž, s ktorým by Tessa mohla „viac myslieť na seba a svoju budúcnosť“, je to zrelý rozvedený muž s dvomi dcérkami. Takže predsa len by mohlo platiť, že „… nakoniec, všetko je možné. V tom je krása života.“ |