Čas na milosť je klasický Grisham. Akoby sa vrátil k právnickým trilerom, ktoré ho preslávili, či už Firma, Prípad Pelikán, alebo Kedy zabiť, s ktorým ho spája práve hlavný hrdina, právnik Jake Brigance. Vraciame sa do mestečka Clanton, píše sa rok 1990 a pre všetkých fanúšikov jeho trilerov je to určite lahôdka. Je tam aj viacero odvolávok na prípad Carla Leeho Haileyho, otca znásilneného dievčatka, ktorého dokázal oslobodiť… A neskôr tam aj sám vystupuje.
Filmový Jake Brigance
Možno si pamätáte na svetový megahit Kedy zabiť, jeden z najpopulárnejších právnických trilerov všetkých čias. Vo filmovej verzii hrali samé hviezdy ako Kevin Spacey, Samuel L.Jackson, Donald Sutherland, Sandra Bullock a samozrejme Matthew McConaughey v hlavnej úlohe právnika Jaka Briganca.
„Sám John Grisham musel schváliť výber mňa ako herca do hlavnej úlohy, čo, chvalabohu, aj urobil. Bola pre mňa úžasná životná príležitosť zahrať si úlohu Jaka. Bol to obrovský úspech, bez ktorého by som určite nebol tam, kde som dnes,“ tvrdí Matthew McConaughey vo videu pre vydavateľstvo Ikar. Pozrite si ho celé:
Čas na milosť
Čas na milosť rozhodne patrí medzi to lepšie, čo Grisham napísal. Celý príbeh založil na obhajobe zjavne neobhájiteľného.
Je tu teda vrah, mladý chlapec, ktorý sa priznal. Majú všetky dôkazy a Jaka mu pridelia, pretože nikto nechce zobrať tento prípad. Nielenže je vopred prehratý, ale aj mimoriadne výbušný, keďže chlapec zastrelil miestneho policajta. Obľúbenca, ktorý si svedomito plnil úlohy, pomáhal, prednášal deťom v školách o bezpečnosti…no až tak veľa sa nevedelo o tom, ako sa ožiera, bije svoju družku, ich deti (vrátane chlapca) a znásilňuje dcéru…
Príbeh má výbornú zápletku, napínavú, skvele vystavanú. Je to čistokrvný právnický triler, nie ako niektoré jeho predošlé knihy, ktoré boli skôr detektívne, či okrajovo právnické. Stále sú tam nejaké prekvapenia, zvraty, no Grisham si dáva na čas.
Dokonca jedna kapitola ukazuje simulovaný proces s 12-timi porotcami…veľmi zaujímavé a pútavé. Použil to pri prípade, ktorý rieši na pozadí a robil na ňom rok, kým mu nepridelili prípad chlapca, ktorý zavraždil policajta.
Takže máme tu vlastne dva právnické prípady, známe postavy, premyslený príbeh a hlavne autentické opisy právničiny. Plus výborne vykreslená atmosféra v mestečku, hnev a odpor ľudí, že vôbec ide obhajovať vraha policajta. Zastrašovanie, obavy Jakeovej rodiny, ale aj druhá strana, čiže mama a sestra chlapca, ako to celé vidia, cítia…
Pre fanúšikov Johna Grishama jednoznačne lahôdka. A záver? Veľmi dobrý – možno nedokážete určiť, ako sa to skončí a budete sa báť nejakého happy endu. Ten v podstate trošku aj prišiel, ale nie úplne. Akoby to zostalo otvorené (žeby pre ďalšiu knihu?:-)).
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Alfréd Swan:
Milan Buno, knižný publicista