(Carlos Calle Rozhovory s Albertom Einsteinom, preklad Nikola Betková, Ikar 2021)
Fiktívny rozhovor vytvorený na základe životopisu a diela fenomenálneho vedca Alberta Einsteina približuje geniálneho fyzika veľmi zrozumiteľným spôsobom. Predslov ku knihe Carlosa Calleho Rozhovory s Albertom Einsteinom napísal sir Roger Penrose, emeritný profesor matematiky na Oxfordovej univerzite a matematický fyzik preslávený svojimi prácami o všeobecnej relativite a kozmológii.
Carlos Calle je vedúci výskumník v oblasti fyziky v Kennedyho vesmírnom stredisku v NASA. Napísal viacero kníh o fyzike a konkrétne v diele Einstein for Dummies (Einstein pre začiatočníkov) sa mu podarilo vysvetliť Einsteinovo dielo spôsobom prístupným pre laickú verejnosť. Rozhodol sa však svojrázneho a optimistického fyzika ešte viac priblížiť verejnosti a vyspovedal ho v družnej (hoci fiktívnej) debate.
Géniov svojský názor na život
Alberta Einsteina asi netreba nikomu predstavovať. Kto by ho nepoznal? Preslávila ho teória relativity, ktorá zásadne zmenila ľudské chápanie času, priestoru a gravitácie. V čase svojich veľkých objavov sa musel potýkať aj s odmietaním a skepticizmom, no dnes už o jeho zisteniach a výpočtoch nikto nepochybuje. Z kníh, článkov alebo filmov o ňom vieme, že bol veľký optimista, zarytý pacifista a sršal humorom. Génius mal na život svojský názor:
„Úspech v živote? To je rovnica. Ak A je úspech v živote, tak A = x +y+z. Práca je x a zábava je y.“
„A čo znamená z?“
„Držať zavreté ústa.“
Možno aj preto nerád poskytoval rozhovory, držal sa totiž uvedenej rovnice. Niekoľko ich však predsa len absolvoval. „No ani jeden rozhovor nezachytáva celú Einsteinovu vedeckú kariéru v súvislosti s najzaujímavejšími okamihmi jeho života. A to je zámer môjho posmrtného „rozhovoru,““ píše autor publikácie. Čo môže byť lepšie, ako keď nám svoje teórie, radosti aj životné peripetie objasní sám Einstein? Vybral také témy, aby podal čo najpresnejší obraz života a vedy tajuplného fyzika.
Teória relativity, náboženstvo aj rodina
Po predslove a úvode sa čitateľ v skratke oboznámi so životom fyzikálneho vedca, ktorý z bežného rovného priestoru vytvoril ohnutý a zakrivený so schopnosťou sťahovať a rozpínať sa v závislosti od nášho pohybu. „Na základe rovnice, ktorá sa zrodila v jeho hlave, skonštruoval vesmír – a ten bol práve taký, ako mu to ukázala rovnica.“ V pätnástich témach sa čitateľ dozvie veľa zaujímavého o jeho práci. Pripravte sa na počítanie atómov, zrod kvantovej fyziky, všeobecnú teóriu relativity, vysvetlenie známej rovnice E=mc2 a mnoho ďalších objavov, čo prevrátili svet naruby. Rovnako zaujímavé sú odpovede zo súkromia. Einstein odpovedá na otázky o náboženskom presvedčení, rodine, ženách, ale tiež o záľubách. Vedeli ste, že bol hudobníkom aj jachtárom? Geniálny vedec s neupravenými vlasmi si získa vaše sympatie. Exceloval v matematike a prírodných vedách, no v ostatných vyučovacích predmetoch prakticky vždy pohorel. Na ženy mu príliš veľa času neostávalo, aj napriek tomu sa stal otcom. Synovia si jeho topánky neobuli.
Šanca preniknúť bližšie do objavov
Nikomu netreba pripomínať fakt, že teória relativity rýchlo pritiahla záujem významných svetových fyzikov. Dlho bola pre ľudí veľkou neznámou, pretože odporovala všetkému dovtedy známemu. Britský vedec Arthur Eddington raz dostal otázku, či je pravda, že okrem Einsteina chápu teóriu relativity len dve osoby. Uštipačne odpovedal: „Chcel by som vedieť, kto je ten druhý.“ Carlos Calle nám ponúka príležitosť pochopiť základy géniových objavov. Kniha je vhodná pre laikov, ktorých zaujíma fyzika a dielo Alberta Einsteina, tým, čo chcú aspoň trocha preniknúť do tajomstiev zložitých definícií, ale aj čitateľom, ktorí fyzike doteraz neprišli na chuť, no chcú mať akú – takú predstavu o faktoch, keď sa príležitostne zúčastnia debaty na túto tému.
Ikar postupne čitateľom predstaví kľúčové osobnosti vedy, náboženstva, umenia a literatúry. Sériu informáciami nabitých rozhovorov pripravil kolektív popredných autorov a odborníkov z jednotlivých oblastí. Umožňuje rýchly a prístupný úvod do života a diela najvýznamnejších postáv ľudských dejín. Najbližšie sa môžeme tešiť na Rozhovory so Sigmundom Freudom a Rozhovory s Isaacom Newtnom.
Ivana Zacharová