„V skutočnosti nikto nevie, či sú nádherné umelecké diela vystavené v najväčších svetových galériách originály, alebo napodobneniny. Zo všetkých najmenej vedia učení kurátori a konzervátori zamestnaní v inštitúciách ako táto. Je to ich malé tajomstvo, nechcú o tom hovoriť. Isteže, robia, čo môžu, aby zaručili integritu svojich zbierok. Pravda je však taká, že často niekomu naletia…“
Vedeli ste, že podľa jedného odhadu najmenej 20% percent obrazov v londýnskej National Gallery nesprávne pripisujú inému autorovi alebo ide o čisté falzifikáty. A štatistické údaje pre súkromný trh s umením sú oveľa horšie.
Vo svete umenia sa objaví dokonalý falzifikátor, ktorý zaplavuje trh falošnými obrazmi a zarába stámilióny. Ako ho vypátrať a chytiť?
Dokáže to reštaurátor obrazov a bývalý tajný agent izraelskej spravodajskej služby Gabriel Allon?
Presne o tom je nový triler Daniela Silvu Portrét neznámej ženy.
Portrét neznámej ženy
Legendárny špión a reštaurátor po dlhých rokoch pretrhal putá s izraelskou tajnou službou, rozlúčil sa so spolupracovníkmi a s priateľmi. S manželkou Chiarou a deťmi sa odsťahoval do milovaných Benátok. Chce tam nastúpiť do firmy Tiepolo Restoration Company, kde sa kedysi učil reštaurátorskému remeslu a kde je novou manažérkou práve jeho manželka.
No všetko sa vyvinie úplne inak. Zasiahne osud v podobe prosby starého priateľa, výstredného londýnskeho obchodníka s umením Juliana Isherwooda. Prosí Gabriela, aby vyšetril okolnosti objavu istého starého obrazu a jeho následného lukratívneho predaja.
Gabriel čoskoro zistí, že toto dielo, portrét neznámej ženy pripisovaný Anthonisovi van Dyckovi, je takmer istotne diabolsky vydarený falzifikát. Aby vypátral jeho záhadného autora – a odhalil kolosálny podvod v najvyšších umeleckých kruhoch –, Gabriel vymyslí jeden z najzložitejších plánov v celej svojej kariére. Ak má totiž uspieť, musí sa stať zrkadlovým odrazom muža, ktorého hľadá: najlepším falšovateľom obrazov na svete…
Famózny agent Gabriel Allon
Portrét neznámej ženy je 22.diel série Agent Gabriel Allon…a je neuveriteľné, ako si Daniel Silva udržiava nastavenú latku kvality.
Silva je nesmierne silný nielen v premyslení zápletky, ktorá je vždy zaujímavá, pútavá, ale má doslova fantastické dialógy. Tie si poletujú povetrím, repliky švihajú ako bič, dodávajú príbehu dynamiku, sviežosť, náboj a iskru. Do toho pridáva autor neraz suchý humor, sarkazmus a triafa absolútne do čierneho. Užívate si tie dialógy a tešíte sa na ďalšie.
Táto kniha je snom každého milovníka umenia. Vnorí sa do nej, stratí, vychutnáva si ju a vynorí sa po poslednej 384.strane. Gabriel Allon už síce nie je v izraelskej tajnej službe, no stále má perfektné taktické myslenie, v zálohe plno trikov a po ruke niekoľko svojich starých priateľov.
Klobúk dolu pred danielom Silvom, pretože vytvára nielen napínavé a premyslené príbehy, ale predovšetkým stvoril neuveriteľne charizmatickú postavu, ktorú udržiava pútavou a uveriteľnou už desiatky rokov.
Fascinujúci svet umenia
Daniel Silva pozná svet umenia a detailne si naštudoval aj falšovanie obrazov. Prečítal množstvo kníh a dokumentov, stretol sa s odborníkmi a na jeho príbehu to cítiť. Dozviete sa napríklad, že väčšinou menia obrazy majiteľa v podmienkach prísneho utajenia, so stúpajúcimi cenami a prakticky bez dohľadu. Nemôžeme sa preto čudovať, že umelecký svet postihlo toľko falšovateľských škandálov.
„Ani známy umelecký reštaurátor David Bull – v istých kruhoch považovaný za „skutočného Gabriela Allona“ – sa nedal zahanbiť a prečítal celý šesťstostranový rukopis, hoci práve dokončoval prácu na obraze talianskeho renesančného maliara Jacopa Bassana,“ tvrdí Daniel Silva s tým, že si veľmi dal záležať na autentickosti a hodnovernosti svojho príbehu.
Istá švajčiarska výskumná spoločnosť s pomocou priekopníckej formy umelej inteligencie určila, že Samson a Dalila, jeden z najcennejších obrazov v National Gallery, takmer určite nie je dielom Petra Paula Rubensa. Galéria ho kúpila v roku tisícdeväťstoosemdesiat v londýnskom aukčnom dome Christieʼs za päť celých štyri milióna dolárov. Vtedy to bola tretia najvyššia cena, akú kedy zaplatili za umelecké dielo. Na dnešnom trhu by taký predaj sotva vzbudil pozornosť, keďže stúpajúce ceny premenili obrazy na ďalšiu komoditu pre superboháčov…
Daniel Silva
Americký spisovateľ, ktorý pôsobil ako korešpondent na Blízkom východe. Videl zblízka skutočnú vojnu i vojnu tajných služieb. Oženil sa s novinárkou, svoju prácu v médiách zavesil na klinec a stal sa profesionálnym spisovateľom. Vo svojom prvom románe Prísne tajné zobrazil boj tajných služieb na pozadí jednej z najväčších operácií 2. svetovej vojny – vylodenia Spojencov v Normandii.
Daniel Silva napísal 21 kníh, vo väčšine je hlavnou postavou Gabriel Allon, reštaurátor obrazov starých majstrov, špión a atentátnik. Tak je to aj v novinke Portrét neznámej ženy.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Slovenský spisovateľ