Najskôr tu bol Auris, potom Frekvencia smrti, Šum smrti a teraz je tu Zvuk zla. 4.diel série dvojice Sebastian Fitzek- Vincent Kliesch. Tentoraz budeme pátrať po vrahovi niekdajšej Hegelovej milenky, ktorá umrie po páde z okna. Bol to jej manžel alebo nebodaj syn?
Opäť napínavý príbeh plný akcie, dynamiky, prekvapení.
Auris: Zvuk zla
Keď sa sedemnásťročný Silvan Berg vráti z psychiatrie domov, na nádvorí rodičovskej vily ho upúta krásny motýľ. Kým ho filmuje, aby ho neskôr ukázal chorej matke, začuje prenikavý výkrik. Silvan uteká za zvukom a vidí, ako jeho milovaná matka padá z okna na treťom poschodí. Marí sa mu, že v okne zbadal otcovu siluetu…
Vzápätí však otcovi takmer vbehne pod kolesá auta a rodinná priateľka navyše prisahá, že videla Silvana vybehnúť z matkinej izby tesne potom, čo sa to stalo. Vystrašený adolescent Silvan strávil istý čas v liečebnom ústave pre mladistvých, preto ho žiaden vyšetrovateľ neberie vážne, keď tvrdí, že otec mu zabil matku.
Jedine Matthias Hegel, forenzný fonetik, si myslí, že chlapec neklame, no zároveň si uvedomuje, že ako psychiatrický pacient skutočne môže veriť vlastnej verzii udalosti. Hegel, ktorého voľakedy spájali so Silvanovou matkou Patriziou Bergovou vrúcne city, sa skontaktuje s Julou Ansorgeovou, autorkou podcastov rozoberajúcich skutočné kriminálne činy, a spoločne s jej bratom Elyasom a jeho priateľom Friedrichom začnú vyšetrovať prípad Zvuku zla.
Hegel pritom bez váhania riskuje aj vlastný život, ktorý visí doslova na vlásku.
Čarovné triky alebo realita?
Musíme uznať, že dvojica Fitzek-Kliesch opäť nabrala druhý dych. Perfektný prvý diel, potom dvojka a trojka išli kvalitou mierne dolu, hoci stále to sú výborné detektívky…no Zvuk zla nabral opäť ten správny smer: nahor.
Obaja autori sa takpovediac vybláznili, pohrávajú sa s nami, naťahujú, je to pútavé, zaujmú vyšetrovacie techniky, ktoré vám niekedy pripadajú ako z iného sveta. Ale prečo nie – možno tie fonetické kúsky nie sú výmyslom, naozaj by fungovali a pomohli v pátraní. Napokon, autor tohto článku sa vyzná vo fonetike asi tak ako v jadrovej fyzike 🙂
Ako píšu autori, „profesor Oliver Niebuhr aj tentoraz s radosťou prevzal zodpovednosť za to, že všetko, čo sa v tejto knihe píše o fonetických fenoménoch, je pravdivé. Aj keď sa niektoré z Hegelových čarovných trikov zdajú vymyslené alebo absurdné: Presne tak to je!“
Krátke svižné kapitoly dodávajú príbehu dynamiku, a je to oveľa viac psychotriler, ako v minulých dieloch…čo je údajne zásluha najmä Sebastiana Fitzeka.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk, Tatran