Geniálna zápletka, svojrázne a neraz veľmi sympatické postavy, záhadné vraždy spojené s budíkom, štipka anglického humoru, napätie, dobrodružstvo… je tu nové vydanie skvelej špionážnej detektívky od Agathy Christie Záhada Siedmich ciferníkov.
Ak máte radi príbehy s nepredvídateľným koncom, vrelo odporúčame!
Záhada Siedmich ciferníkov
Bohatí manželia Cooteovci, ktorí si na dva roky prenajali sídlo Chimneys, sa radi obklopujú mladými ľuďmi, a tak si doň na pár dní pozvú skupinku priateľov. Jeden z mládencov, Gerry Wade, má veľké problémy s ranným vstávaním, a tak sa ostatní rozhodnú, že si z neho poriadne vystrelia: v noci mu do izby dajú osem budíkov a nastavia ich tak, aby prvý zazvonil o pol siedmej.
Na druhý deň ráno však budíky napriek ohlušujúcemu rinčaniu Gerryho z postele nevytiahnu, v tom čase je už totiž mŕtvy. A jeden budík chýba.
Vyšetrovania podozrivého úmrtia zdravého mladého muža sa ujíma polícia, no ani Gerryho kamaráti nezaháľajú. Pátranie ich privedie na stopu záhadných Siedmich ciferníkov a zdá sa, že práve toto tajomné pomenovanie bude kľúčom k objasneniu prípadu. Amatérski pátrači sa však musia mať na pozore, najmä keď dôjde k ďalšej vražde…
Skvelá zápletka a prekvapivé rozuzlenie
Záhada Siedmich ciferníkov vás bude baviť, aj keď tam nie je Hercule Poirot, či slečna Marplová. Je to totiž zručne napísaná detektívka so špionážnym pozadím, výborne premyslená a s prekvapivým záverom, na aké sme u Agathy Christie zvyknutí. Možno vám spočiatku bude chvíľočku trvať, kým sa zorientujete v postavách, ale potom to už ide ako po masle.
Zápletka, ktorá má medzinárodné a ekonomické pozadie. Postupné rozmotávanie klbka tajomstiev. Anglický vidiek a panstvo Chimneys. Žiadne litre krvi, ktoré by zovšadiaľ tiekli a staré dobré pátranie po stopách, bez nejakých moderných technických vymožeností. Presne tak to máme u kráľovnej detektívok radi.
K tomu si pridajte typický anglický humor, duchaplné dialógy, britský spôsob života, autentická doba a dostanete napínavé krimi s prekvapivým záverom.
Je to jedna z mála kníh Agathy Christie, ktoré sú voľným pokračovaním: nielenže sa vraciame do vidieckeho sídla Chimneys, ale stretávame sa aj s niekoľkými postavami z Tajomstva sídla Chimneys. Napríklad superintendant Battle, či plukovník Melrose.
V živote by jej nenapadlo, že sa môže stať niečo také príšerné.
Bol mŕtvy — zabila ho.
Snažila sa upokojiť. Čo teraz? Prvé jej napadlo, že treba zavolať lekára. Čo ak je ten človek iba v bezvedomí? Inštinkt jej nahováral, že tá možnosť je takmer nulová, ale nedbala. Nejako ho musí dostať do auta a odviezť k najbližšiemu doktorovi. Stalo sa to na opustenom úseku cesty, široko-ďaleko nikde nikto, kto by jej pomohol.
Agatha Christie
Anglická spisovateľka, vlastným menom Agatha Mary Clarissa Miller sa narodila v Torquay. Chcela byť opernou speváčkou (študovala spev), ale na vystupovanie bola príliš hanblivá. Osud jej pridelil iné poslanie. Jej spisovateľské začiatky neboli príliš plodné – napísala niekoľko nevydarených románov.
Po tom, čo začala písať detektívky a čitateľom predstavila Hercula Poirota v knihe Záhada na zámku Styles začala kariéra Agatha Christie pomaly stúpať. S detektívnym románom Vražda Rogera Acroyda prišiel prvý výrazný úspech, ktorý bol doslova bestsellerom a dodnes patrí medzi jej najlepšie diela.
Ďalšou výraznou postavou v jej dielach, okrem Hercula Poirota, ktorý sa objavil v 33 knihách bola slečna Jane Marplová, o ktorej si mohol čitateľ prvý krát prečítať v roku 1931 v knihe Vražda na fare (The Murder at the Vicarage). Množstvo detektívok či už s Herculom Poirotom, alebo slečnou Marplovou bolo sfilmovaných.
Agatha Christie písala aj pod pseudonymom Mary Westmacottová – napísala 6 psychologických románov, 19 zväzkov detektívnych poviedok, 14 divadelných hier s detektívnym námetom, 2 diela literatúry faktu a knihu básní.
V roku 1976 zomrela vo Wallingforde vo veku 85 rokov.
Foto: SkveléKnihy.sk, Slovenský spisovateľ