Nečakane veľmi pútavý príbeh.
Agatha Christie vedela písať nielen o Herculovi Poirotovi, slečne Marplovej, či Ariadne Oliverovej… ale aj takéto mierne špionážne príbehy. Dobre vystavané a napínavé, má to svižné dialógy.
Cieľ cesty neznámy.
Cieľ cesty neznámy
Námet je zaujímavý a jasný – vo svete začnú miznúť mladí vedci z rôznych oblastí.
Jedným z nich je aj Thomas Betterton a prípad začne vyšetrovať spravodajca Jessop. Hoci je na začiatku pomerne často, neskôr už sledujeme istú Hilary Cravenovú, ktorá sa nápadne podobá na vedcovu manželku a hrá takpovediac návnadu. Má sa dostať čo najbližšie k „manželovi“, aby zistila, o čo v tejto hre ide. Je to riskantný plán, ktorý sa v jednej chvíli dokonca vymkne spod rúk…
O organizáciách a spoločenstvách, ktoré sa snažia ovládnuť svet a ľudstvo, máme dnes už mnoho príbehov, filmov a seriálov. V roku 1954, kedy Agatha Christie knihu napísala, to však nebolo taká bežná a spisovateľsky vďačná téma.
Vypočujte si úryvok.
Číta Boris Farkaš:
Nové usporiadanie sveta
Pripravte sa na úplne inú Agathu, ako ste čítali. Možno vám preto bude pár strán trvať, kým naskočíte na toto „špionážne krimi“, ale jej štýl, cit pre detaily, budovanie napätia tam cítiť.
Autorka postupne rozvíja príbeh, vedie nás do Afriky, Maroka a napokon do pohoria Atlas.
V dialógoch sa venuje „novému“ usporiadaniu sveta, uzavretým spoločenstvám vedcov – väčšina prišla dobrovoľne, no niektorí viac-menej nasilu…
„Vykročiť do neznáma?“ pokračoval Peters. Teraz už bol vážny. „Áno, ale to je jediná cesta. Opúšťame minulosť a vstupujeme do budúcnosti.“ Tvár sa mu zrazu rozžiarila nadšením. „Musíme sa zbaviť všetkého, čo je zlé a šialené. Musíme zvrhnúť starý poriadok, skorumpované vlády a vojnových štváčov. Musíme vykročiť do nového sveta – do sveta vedy, očisteného od kalu a naplavenej špiny.“
Hilary je takpovediac amatérskou tajnou agentkou, dostane sa do spoločenstva vedcov a snaží sa nájsť spôsob, ako sa dostať von. „Kde je cesta dnu, tam je aj cesta von. S pomocou dôvtipu, kamufláže, hereckého talentu a úplatkov by sa to mohlo podariť. Niečo také si treba dôkladne naštudovať a zvážiť,“ tvrdí.
Na svoju dobu rozhodne dobre vystavaný príbeh, zaujímavý, číta sa zľahka, za pár hodín ho zhltnete. Niečo na spôsob knihy Muž v hnedom obleku, ktorý vyšiel prvý raz v slovenčine pred dvomi rokmi a predali sa tisíce výtlačkov.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: Skveleknihy.sk