Elitný vojak Jay Morton sa chce vo svojej knihe podeliť o vlastný strhujúci príbeh a inšpiratívne poučenia zo štrnásťročnej vojenskej kariéry. V siedmich kapitolách prináša zásady strategického myslenia a motivácie, vďaka ktorým sa môžete stať úspešným lídrom. Názorne ukazuje, že vo vojenskej službe nadobudnete schopnosti, o akých sa vám ani nesnívalo, a môžete ich uplatniť aj v každodennom živote.
Elitný vojak
Ako jednotlivci sme náchylní predať sa pod cenu, hoci máme na dosah ruky svoju fyzickú a duševnú vytrvalosť a odolnosť, stačí len odhaliť vlastný skrytý potenciál.
Kniha Vojak vychádza z autorových osobných skúseností pretavených do podrobných a komplexných lekcií myslenia a stratégie, doplnených praktickými skúsenosťami, ktoré vedú k fyzickej a duševnej dokonalosti. Väčšina z nás má sklon podceňovať sa, ale všetko máme vo vlastných rukách, len si to treba uvedomiť a ďalej rozvíjať svoje schopnosti.
Morton nás nabáda, aby sme sa nedali ochromiť strachom a netopili sa v pohodlnom živote, ktorý neprináša nijaké uspokojenie. Ak chceme dosiahnuť viac, musíme si osvojiť pevné a pozitívne životné princípy.
Ako nás ovplyvnila pandémia koronavírusu
Zoberme si napríklad súčasnú pandémiu koronavírusu, ktorá poriadne prevetrala vodcovské schopnosti nejedného premiéra či prezidenta na svete. Často sa hovorí, že ide o novú situáciu, na ktorú nebol nikto pripravený.
Sčasti je to pravda, ale jedným dychom treba dodať, že vedci nás pred možnou pandémiou a jej ničivými následkami varujú dlhodobo. Niektoré krajiny sa pripravili lepšie ako iné. Iste, ani tí „pripravení“ si nemysleli, že jej úplne zabránia, ale tušili – a celkom správne –, že je lepšie spraviť aspoň niečo.
„Líder, ktorý sa pozerá dopredu, síce nebude mať plnú kontrolu nad budúcimi udalosťami, ale určite bude reagovať lepšie ako tí, čo sú o krok pozadu. Existujú aj menej dramatické udalosti ako svetová pandémia, ktoré však dokážu vplývať na svetový vývoj rovnako zásadne, ba dokonca väčšmi,“ píše Jay Morton vo svojej knihe.
Šéf firmy musí napríklad sledovať vývoj technológií. Automatizácia už teraz pripravila o prácu množstvo robotníkov a čoraz viac sa dotýka aj intelektuálnej časti spektra. Onedlho možno stroje nahradia aj niektorých právnikov a lekárov. Je to možno zlá správa pre tých, čo prídu o prácu, ale pracovný trh je rovnako dynamický ako spoločnosť a nastupujúca zmena vytvorí nové pracovné miesta.
Dobrý a zlý líder
Dobrý líder vie, že vďaka jeho schopnostiam dochádza k aktívnej pozitívnej fluktuácii pracovníkov. Dokázal tak dobre pripraviť a namotivovať svojich podriadených, že sú schopní vydať sa vlastnou cestou.
„Jeden z dôvodov, prečo sa mi druhý turnus v Afganistane, v roku 2008, nepáčil rovnako ako ten pred dvoma rokmi, bola obmena personálu. Kopa kvalitných chalanov sa posunula ďalej, nemálo ich prešlo do Herefordu alebo regimentu. Podarilo sa im to najmä vďaka skvelému veleniu, pod ktoré sme patrili. Začali si veriť, dali zo seba maximum a obstáli dobre vo výberovom konaní,“ dodáva elitný vojak.
Wayna Gretzkého, najlepšieho hokejistu všetkých čias, sa raz opýtali na tajomstvo úspechu. Tvrdil, že nikdy nepatril k najrýchlejším ani najsilnejším hráčom a nevynikal ani v korčuľovaní. Uspel vďaka otcovej rade:
„Nekorčuľuj za pukom. Korčuľuj tam, kde puk ešte len bude.“
Práve predvídanie urobilo z Gretzkého hviezdu. Práve tak sa musí nastaviť každý správny líder. Budúcnosť sa nezjaví len tak z ničoho nič. Vytvárame ju sami svojimi činmi a rozhodnutiami. Zmena je neustála a nevyhnutná a tí, čo sa jej vyhýbajú, uspejú len málokedy.
Foto: FB/Jay Morton, Tatran