Splnil sa jej sen. Mladá modelka sa zaľúbi do fotografa, z vášne to prerastie do lásky, z ktorej sa narodí dcérka. Je šťastná, no osud zasiahne a ona musí porušiť sľuby, ktoré dala svojmu partnerovi…
Je tu nový príbeh Katky Gillerovej Výnimočná.
Príbeh Výnimočná
Nesmierny obdiv, ktorý pätnásťročná modelka Diana pociťuje k fotografovi Alanovi, jej pomáha prekonať bolesť spôsobenú otcovým odchodom od rodiny. Ich vzťah neskôr prerastie do vášnivej lásky. Napriek tomu, že Alan sa nechce viazať, Diana dosiahne, že začnú spolu žiť a narodí sa im dcérka. Alan si vo vzťahu kladie tvrdé podmienky, no mladá žena sa cíti šťastná a je ochotná splniť milovanému mužovi každé jeho želanie.
Po čase do ich života zasiahne tragická nehoda v otcovej novej rodine a Diana sa ocitne pred životnou výzvou: zabudnúť na nenávisť a pomôcť tým, čo to potrebujú. Nie vždy sa jej však dostáva zaslúženého uznania. Sklamaná Diana sa preto rozhodne odísť a pátrať v rodinnej histórii spred desaťročí. Vďaka tomu na povrch vyplávajú nielen šokujúce udalosti v jej vlastnej rodine, ale aj príbehy ľudí, ktorých chamtivosť a nešťastie viedli na začiatku 20. storočia ku kriminálnym činom nebývalého rozsahu.
„Prečo Výnimočná?“ pýta sa Katka Gillerová. „Toto slovo Dianu sprevádza od detstva s poznámkou, aby nezabudla, že je potomkom maďarského grófa, ktorý sa zaľúbil do Dianinej prababky, krásnej Judity.“
Diana sa však musí vyrovnať s odchodom otca od rodiny, ktorý si na prahu dôchodku zakladá novú, v poradí už tretiu rodinu. Spolu s jeho dcérou Monikou z prvého manželstva to s Dianou obidve nesú veľmi ťažko a odmietajú sa s otcom stretávať.
Potom sa však v otcovej rodine stane nešťastie a Diana je postavená pred ťažké rozhodnutia a tie jej ovplyvňujú doterajší život, vrátane vzťahu s Alanom.
Zrazu sa Diana dozvedá o príbehoch starých vyše sto rokov a je šokovaná. Sú totiž spojené s neskutočnými kriminálnymi činmi. „Tieto skutočnosti opísané v románe som sa náhodou dozvedela pred rokmi, keď som so strýkom cestovala cez oblasť južného Maďarska a on ma na to upozornil. Pýtal sa ma, či o tom viem, či som o tom počula,“ približuje hlavnú zápletku svojho románu Katka Gillerová.
Zúfalí ľudia, zúfalé činy…
Prezradíme len, že ide o obrovské množstvo otráv ľudí arzénom, v tom čase na území veľkej biedy a chudoby v rokoch 1911 až 1929. Čiže počas 1.svetovej vojny, aj po rozpade Rakúsko-Uhorska. „Po odhalení týchto zločinov prebehol aj súdny proces a veľa aktérov odsúdili,“ dodáva autorka.
Arzén mal rýchly účinok, Ferenc nevládal ani vstať z postele, len sa skrútil s bolestivou grimasou.
Zavčas rána našla muža s vyvrátenými očami a zvratkami v perinách. Končeky prstov mal krvavé, ako nimi v bolestiach driapal o čelo postele. Prezliekla vankúš a napravila ho vyššie, aby nebolo v dreve vidieť hlboké škrabance. Poumývala Ferencovi ústa aj krv na zodratých prstoch s polámanými nechtami. Telo ešte nebolo stuhnuté. Trochu sa ponamáhala, kým ho dostala zo skrútenej polohy, aby ležal na posteli vystretý.
Precízne si tieto prípady naštudovala, pátrala na internete a prekladala si ich svojpomocne z maďarčiny. V tom období totiž zúfalí ľudia riešili svoje problémy zúfalými činmi.
V súčasnosti je táto oblasť bohatá na minerálne pramene, čo prinieslo ľuďom prosperitu a úplne iný život ako bol pred sto rokmi.
Katka Gillerová svojím románom Výnimočná krásne ukazuje, že nie sme výnimoční kvôli veľkému majetku, ktorý vlastníme. Ani kvôli pôvodu, nech je akýkoľvek.
Výnimoční sme vždy len vďaka tomu, ako a čo konáme.
Napokon si to uvedomuje aj Diana. Akoby posledné roky stála na mieste, neposúvala sa, stagnovala. „Mamine slová, že som výnimočná, odrazu zapadli dostratena. Čo také výnimočné som v živote dokázala? Pobehovať po meste, pomyslela som si. Presúvať osvetlenie pri fotení, nastavovať tienenie… Ako kedysi, v štrnástich. Rok pred tridsiatkou som tam, kde som bola pred štrnástimi rokmi.“
Milan Buno, knižný publicista