Dušan Jurkovič bol výnimočný slovenský architekt, dizajnér a etnograf, o ktorom už bolo napísaných veľa kníh. Na jeho počesť sa od roku 1964 udeľuje Cena Dušana Jurkoviča. A teraz je aktuálne nová expozícia Slovenskej národnej galérie venovaná tomuto významnému Slovákovi. Ide o expozitúru v národnej kultúrnej pamiatke na Zvolenskom hrade. Popri expozícii gotického umenia a dočasne presťahovanej expozície diela národného umelca Ľudovíta Fullu z Ružomberka pripravili kurátori zbierok SNG celý rad komorných, ale hodnotných prezentácií z rozsiahlych zbierok galérie.
Dušan Jurkovič ako na dlani
Dušan Samuel Jurkovič (1868 – 1947) bol popredný architekt medzinárodného významu a zakladateľ slovenskej pamiatkovej starostlivosti. Je verejnosti pomerne dobre známy najmä vďaka jeho vynikajúcej a rozsiahlej architektonickej tvorbe, bolo z nej realizovaných okolo 300 stavieb.
Z nich azda najznámejšia je Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Nenapodobiteľné sú jeho architektonické objekty inšpirované ľudovou výtvarnou tradíciou moravsko-slovenského pomedzia.
„Jurkovič takmer tri desaťročia, ešte v časoch monarchie, pôsobil a žil na Morave, kde vytvoril svoje najhodnotnejšie stavby, využívajúc najmä tradičný stavebný materiál. Jeho stavby v Luhačoviciach, na Hostýne, v Novom Měste nad Metují, Rožnove pod Radhoštěm, Pustevnách, vo Frenštáte pod Radhoštěm a inde patria dnes ku skvostom tamojšieho pamiatkového fondu. K nim zaraďujeme aj známy Spolkový dom v Skalici, kde je inštalovaná v jeho skvelom interiéri stála expozícia Záhorského múzea,“ pripomína autor v časopise Krásy Slovenska.
Pútavá a zaujímavá expozícia
Osobitne hodnotné sú Jurkovičom naprojektované vojenské cintoríny obetí prvej svetovej vojny. Vzácna je jeho vlastná vila v Brne-Žabovřeskoch, dnes pamiatkovo chránená a verejne prezentovaná. Priamo v nej Dušan Jurkovič usporadúval začiatkom minulého storočia výstavy umelecko-priemyselnej tvorby, ktoré sa stali inšpiráciou aj pre kurátorky SNG Vieru Kleinovú, Janu Švantnerovú a kurátora Denisa Haberlanda pri príprave aktuálne sprístupnenej expozície, príznačne nazvanej Doma u Dušana Jurkoviča.
Na výstave na Zvolenskom hrade sú inštalované predmety zo zbierkového fondu SNG – Jurkovičom navrhovaný nábytok, dobové úžitkové umenie a obrazy korešpondujúce s architektovým vkusom, ale aj kvalitné modely významných Jurkovičových realizácií.
Je tu kolekcia nábytku, ktorý navrhol do svojej spálne a pracovne. Boli to jeho obľúbené kusy a putovali s ním všetkými jeho adresami. Sú základom expozície, ktorá ho predstavuje najmä ako nábytkového dizajnéra, zberateľa a znalca domáceho remesla.
Knižnice a vitrínové skrine sú plné keramiky – holíčskej, kremnickej i prácami jeho rovesníka majstra keramikára národného umelca Ferdiša Kostku. Nájdeme tu aj tapisérie z Moravskej gobelínovej manufaktúry vo Valašskom Meziříčí, ktoré sa často objavovali v Jurkovičových interiéroch. Na vystavovaných fotografiách a kresbách vidno, ako Jurkovič v interiéri komunikoval profesionálny, národný i estetický status komunity slovenských a moravských intelektuálov, ktorej rešpektovaným členom vtedy bol.
Ako dodáva Sprievodca Zvolenom, výstavu otvorili koncom augusta a expozície SNG na Zvolenskom hrade môžeme navštíviť po celý rok denne okrem pondelka od 10.00 do 17.30 hod. „So Zvolenským zámkom spája tohto autora neuskutočnený projekt obnovy a adaptácie zámku z 20. rokov minulého storočia, ako aj realizácia bytového domu na Ulici Štefana Moyzesa, ktorá vychádza z architektúry aj detailov zámku,“ dodáva Denis Haberland, spolukurátor expozície zo SNG.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
Autor Peter Maráky
Foto: Pavel Budáč a fotoarchív SNG