Čo keby sa stretli nepolapiteľný lupič džentlmen Arsene Lupin a geniálny detektív Sherlock Holmes? Nuž, oni sa aj stretli a v jednom z príbehov to veru bol súboj na ostrí noža.
Pozná tvoju zvedavosť, že sa vyžívaš v intrigách, že sa rád púšťaš do riešenia záhadných prípadov a objasňuješ veci, ktoré iní nevedia objasniť. No pozná aj tvoje druhé ja, ktorým je akási falošná dobročinnosť, druh akéhosi hlúpučkého citlivkárstva, ktoré ťa núti roniť krokodílie slzy nad tvojimi obeťami.
Toto hovorí Watson Sherlockovi Holmesovi v jednom z príbehov novej zbierky s nepolapiteľným lupičom Arsenom Lupinom. Predvádza v nich svoje geniálne kúsky a fígle, rôzne prekvapivé kombinácie. Neraz hrá veľmi vysokú hru a vie sa mu to aj vypomstiť, no dokáže si priznať prehru a uznať víťazstvo protivníka.
To je Arsene Lupin: Dôverné priznania.
Fenomén Arsene Lupin
V Dôverných priznaniach znova stretávame vrchného inšpektora Ganimarda, šéfa la Sureté pána Dudouisa či Sherlocka Holmesa. Ich konflikty s Lupinom sú však tentoraz oveľa vyhranenejšie a celková výstavba deja mnohonásobne intenzívnejšia. Lupin, ktorý prekypuje mladistvým elánom a radosťou zo života, dokáže majstrovsky vyskladať dejovú líniu svojho nekalého zámeru tak, aby zo súboja po mnohých peripetiách nakoniec vyšiel ako víťaz. A obdivu sa nedokážu ubrániť ani jeho protivníci.
„Aj vďaka Netxlixu ľudia opäť objavili nepolapiteľného lupiča Arsena Lupina,“ tvrdí prekladateľ profesor Štefan Povchanič. Vypočujte si s ním rozhovor v knižnom podcaste:
Napínavé a zábavné príbehy
Druhá séria príhod Arsena Lupina obsahuje tri príbehy z výberu autorovej vnučky (Les aventures extraordinaires d’Arsene Lupin, 2011) a šesť nových príbehov (Pekelná pasca, Šál zo šarlátovo červeného hodvábu, Edith s labuťou šijou či Arsene Lupin sa žení a iné), ktoré vyšli v Editions Archipoche pod názvom Les confidences d’Arsene Lupin (2021).
V jednej poviedke sa opäť pridáva aj Sherlock Holmes a Watson, či skôr v podaní autora Herlock Sholmes a Wilson. Lupin slávneho detektíva skvele pozná, jeho zvedavosť a dychtivosť po záhadách; že rád objasňuje veci, ktoré iní nevedia rozlúštiť. A tak mu pripraví pasce, rôzne rébusy a Arsene Lupin sa pri ňom doslova vyžíva v prefíkaných intrigách…
Herlock Sholmes a Wilson sedeli pri veľkom krbe s nohami pohodlne vystretými k príjemne hrejúcemu ohňu. Krátka Sholmesova fajka la bruyère so zlatým pásikom vyhasla. Vyklepal z nej popol, naplnil ju novým tabakom, zapálil, prikryl si kolená oboma cípmi županu a labužnícky vyfukoval do stropu obláčiky dymu v podobe malých prstencov. Wilson sa mu prizeral ako psík skrútený do klbka na koberci, ktorý sleduje počínanie svojho pána. S očami doširoka otvorenými, bez najmenšieho mihnutia a v nádeji, že pán urobí gesto, na ktoré čaká. Povie už niečo?
Opäť vynikajúci preklad profesora francúzskej literatúry Štefana Povchaniča, ktorý má celého Lupina prelúskaného, v minulosti prekladal klasikov ako Balzac, Moliere, Flaubert a toto si dal v podstate akoby za odmenu. Pre oddych.
Arsene Lupin: Dôverné priznania má nádych začiatku 20.storočia, vtedajšiu atmosféru, výborne vystavané zápletky a čítanie naozaj pre zábavu, na odľahčenie. Štýl Maurica LeBlanca je elegantný, plynulý, vie si vás nenásilne získať, dodáva príbehom čosi svojské a vytvára mix napätia, akcie, dobrodružstva, humoru a prefíkanosti.
Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Vlado Kobielsky:
Z francúzskeho originálu Les aventures extraordinaires d’Arsene Lupin (2011) a Les confidences d’Arsene Lupin (2021) preložil Štefan Povchanič.
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy, Ikar