Jeden z najčítanejších európskych spisovateľov 20. storočia.
Erich Maria Remarque má vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ dlhoročnú tradíciu. Postupne v ňom vyšlo 10 jeho románov, tento rok do mramorovej edície pribudol jedenásty román Iskra života vo vynikajúcom preklade Zuzany Guldanovej.
A teraz dvanásty Noc v Lisabone.
„Remarque je jednoducho fenomén, ktorý odoláva zubu času na celom svete. Stále vychádzajú jeho diela v nových vydaniach, inšpirujú sa nimi filmoví tvorcovia,“ tvrdí Anna Pokorná z vydavateľstva Slovenský spisovateľ.
Noc v Lisabone
Nemecký emigrant Josef Baumann-Schwarz rozpráva príbeh veľkej životnej lásky človeku, ktorého náhodou stretol v lisabonskom prístave. Bolo to posledné útočisko tých, ktorí v roku 1942 utekali pred Hitlerom na Západ.
Ten neznámy práve prehral v hazardnej hre všetky peniaze v zúfalej snahe získať lístok na loď do Ameriky. Náhodný okoloidúci menom Schwarz mu sľúbi, že mu daruje svoj lístok aj s americkým vízom pod podmienkou, že zostane v noci s ním a vypočuje si jeho príbeh.
A tak nocou blúdia ulicami a barmi, Schwarz rozpráva o smrti fanatického švagra, o odchode jeho manželky, o trápení, ktoré ho prenasleduje. Dúfa, že nájde rozhrešenie a možno zmysel toho všetkého. Zároveň túži uchovať obraz jeho mŕtvej manželky, pretože sa bojí, že jeho pamäť časom podľahne milosrdnému zabudnutiu.
Prečo sú jeho knihy také obľúbené?
Noc v Lisabone je silný historický príbeh, svedectvo o ľudskej krutosti, ale zároveň je to nádherná úvaha o láske, strate, smútku, odhodlaní a nádeji. Navyše podané ľahkým perom, ako to Remarque vedel.
„Obľúbenosť Remarquových kníh spočíva predovšetkým v sile autorovej výpovede: všetky príbehy sú emočne neobyčajne silné, autor súdobú spoločenskú situáciu podrobne neopisuje, ale namiesto toho ju zobrazuje prostredníctvom osudov svojich postáv – obyčajných, bežných ľudí, s ktorými sa vieme ľahko stotožniť,“ domnieva sa A.Pokorná.
Treba tiež povedať, že jeho rozprávanie vyznieva veľmi autenticky, pretože mnoho z toho, o čom píše, zažil na vlastnej koži. Bojoval napríklad v I. svetovej vojne, neskôr zakúsil prenasledovanie pri nástupe fašizmu či útrapy života v emigrácii.
„A potom je tu autorov spôsob písania, ktorý je čitateľsky veľmi príťažlivý. Vyniká pôsobivými opismi s prvkami žurnalistického štýlu, lyrické pasáže sú často podfarbené sarkazmom, čo pred rokmi pôsobilo novátorsky. Zrejme aj preto sú jeho knihy odolnejšie voči starnutiu a aj dnes sa nám prihovárajú sviežim, moderným jazykom,“ dodáva Anna Pokorná.
Silné príbehy, ktoré pohltia
Remarquovský svet vás vtiahne a nepustí. Po prečítaní jednej jeho knihy budete určite chcieť čítať ďalšie, a to aj napriek tomu, že vonkoncom nejde o ľahké čítanie. Nech ide o jeho najväčší hit Na západe nič nové, alebo Traja kamaráti, Zasľúbená krajina, Iskra života, prípadne Čas žiť a čas umierať.
A po ktorej knihe by ste mohli siahnuť ako po prvej, ak ste nič od Remarqua ešte nečítali? Anna Pokorná má v tom jasno. „Bol by to asi román Nebo nepozná obľúbencov – pre mňa jedno z najkrajších diel svetovej literatúry, oslavujúce silu lásky až do posledného dychu.“
Milan Buno, knižný publicista
Foto: SkveléKnihy.sk/Freepik.com