Rodinná sága z dramatického 20.storočia, ktorá dokazuje, že udalosti a osudy v niekdajšom Československu boli vždy zaujímavé aj pre zahraničných autorov. Autentické, hodnoverné a pútavé. Možno si dokonca zaspomínate na niektoré chvíle, ktoré zažili vaši rodičia a poviete si – chvalabohu, už je to za nami.
Práve vyšiel Vysnívaný život Ernesta G.
Tento román nepriamo nadväzuje na Klub nenapraviteľných optimistov. Odohráva sa v Paríži, Alžírsku a povojnovom Československu. Životná púť Josefa Kaplana, pokračovateľa židovského rodu pražských lekárov, je kafkovsky fatalistiká, no nikdy nie bezvýchodisková.
„Strhujúci román. Srdcovka,“ napísala Sabrina Dufourmont pre francúzske periodikum Le Point.
Kaplanove priateľstvá, vzťahy so ženami i angažovanosť prechádzajú od živelnosti až po sklamanie, má však jednu istotu a tou je práca lekára. Tá mu do života v polovici 60. rokov privedie aj istého Ernesta G., juhoamerického revolucionára v zúboženom zdravotnom stave…
Fikcia zasadená do reálneho prostredia s konkrétnymi historickými faktami prináša čitateľovi autentický záznam o živote a prežití v dvadsiatom storočí nielen v Európe.
„Po Klube nenapraviteľných optimistov, ktorý zaznamenal veľký úspech, zažiaril rozprávačský talent Jeana-Michela Guenassiu aj v tomto románe, ktorý zachytáva celé dvadsiate storočie.“
André Lebel, La Presse

Josef spal, keď parník Lépine vplával do prístavu. Prišiel o pomalú plavbu pred príchodom do zátoky, v ktorej zo skál vyrastalo mesto. Neodhalilo sa pred ním, neskúmal pozorným pohľadom premenlivé kontúry tohto amfiteátra, ani nepočul ostatných cestujúcich, ako ukazujú a pomenúvajú známe miesta.
Prvé, čo Josefovi zišlo na um pri spomienke na Alžír, bolo toto zlaté rozplývajúce sa svetlo vo chvíli, keď ešte omámený otvoril dvere na chodbičke s kajutami a zasiahol ho nekonečný blesk neviditeľného fotografa, pred ktorým si musel chrániť tvár dlaňami. Zacítil vanilkovú vôňu, pohltil ho nával horúceho vzduchu. Kládol si otázku, či niekde horí, nikde žiadna panika, len hukot žeriava, ktorý vykladal trsy banánov v rušnom prístavisku. Pomaly odtiahol prsty na ruke, aby si privykol na túto žiaru, zdvihol zrak, zbadal rajskú modrú, akú nikdy predtým nevidel ani v Prahe, ani v Paríži, čistučkú, teplú a trblietavú, jednofarebný monument zavesený na oblohe zjavne s jediným cieľom – hypnotizovať.
„S komunistickými ideálmi v pozadí a vykreslením režimu, ktorý vyprodukoval toľko väzňov a obetí, je Vysnívaný život Ernesta G. pozoruhodným románom, ktorý nás bravúrne sprevádza pohnutými dejinami 20. storočia. “
– Alexandre Fillon, Lire
Jean-Michel Guenassia
Francúzsky spisovateľ a scenárista. Pracoval ako scenárista a od osemdesiatych rokov 20. storočia sa začal venovať písaniu scenárov pre televízne seriály. Ako scenárista napísal niekoľko celovečerných filmov. V roku 2002 sa rozhodol že napíše,, román svojho života „vzdal sa všetkých ďalších činností a písal. Román s názvom Klub nenapraviteľných optimistov vyšiel v roku 2009 a zaznamenal obrovský úspech. Bol preložený do 11 jazykov a prevedený do filmovej podoby. Jeho ďalším románom je Vysnívaný život Ernesta G.