Búrlivé výšiny sú klasika, ktorá obstála v skúške času. Príbeh Heathcliffa a Cathy dodnes inšpiruje mnohých umelcov – spisovateľov, hudobníkov či scenáristov. „Speváčku Kate Bushovú v roku 1978 očarili do takej miery, že o románe zložila úspešnú rovnomennú pieseň. Dočkali sa niekoľkých filmových spracovaní, z ktorých to najstaršie pochádza z roku 1920 a najnovšie z roku 2022,“ poukazuje prekladateľka Barbora Vinczeová.
Čitatelia poznajú Emily Brontëovú do veľkej miery iba ako autorku Búrlivých výšin. Kým klasici ako Ernest Hemingway prežívajú v mysliach čitateľov ako ľudia, ktorí viedli aj iný ako literárny život – pri tomto slávnom autorovi nám okamžite napadne jeho láska k divočine, alkoholu a ženám –, mnohí autori a častejšie autorky sa zredukujú na svoju tvorbu.
Búrlivé výšiny
Pán Lockwood, nájomca usadlosti Drozdovo, je prinútený jednej noci nájsť prístrešok v neďalekej usadlosti Búrlivé výšiny. Dozvedá sa o búrlivých udalostiach, ktoré sa udiali na panstve pred mnohými rokmi: o vášnivej láske najdúcha, mladého cigána Heathcliffa, a slečny Kataríny Earnshawovej, dcéry pána domu, ktorá ho zradila.
Heathcliffova horkosť a pomsta sa stala kliatbou panstva a ďalšia generácia musí zápasiť, aby sa vymanila spod ťaživého dedičstva minulosti.
Aký zmysel by mal život, keby som hľadela iba na seba? Najväčšie trápenie môjho života je Heathcliffovo trápenie. Sledujem ho a prežívam od začiatku. On je zmyslom môjho života. Ak by všetko zaniklo a zostal by iba on, zostala by som s ním…
Búrlivé výšiny sú napínavým mystickým príbehom plným vášne, zrady a pomsty. V príbehu odhalíme tajomstvo lásky až za hrob a osudy rozochvejú nejedno ženské i mužské srdce.
Brontëová výborne vykreslila vtedajšiu anglickú spoločnosť i myslenie; chladné zmýšľanie, túžbu po pomste, materiálno, neúprimnosť, zrada.
Sestry, ktoré napísali klasické diela…
Emily Brontëová aj jej sestra Charlotte rady písali. V jednej chvíli sa rozhodli napísať román a svoje diela vydali spoločne v roku 1947 s odstupom niekoľkých mesiacov.
Najprv vo vydavateľstve Smith, Elder & Company vyšla Jana Eyrová a Thomas Newby neskôr vydal Búrlivé výšiny a Agnes Greyovú.
Za vydanie Búrlivých výšin zaplatila Emily päťdesiat libier, čo nebola na tú dobu malá suma. Sestry si ponechali pseudonymy, pod ktorými vydali svoju zbierku poézie. Po Emilinej smrti Charlotte zredigovala Búrlivé výšiny a toto druhé vydanie sa dostalo do tlače v roku 1850.
Reakcia na Búrlivé výšiny bola zmiešaná. Kritici síce oceňovali literárnu hodnotu diela, no nepáčila sa im vykreslená krutosť a surovosť. V niektorých recenziách sa objavuje ostrá kritika v podobe komentára o jedinej úteche pri čítaní, ktorou je fakt, že román sa nikdy nedostane do povedomia čitateľov.
Búrlivé výšiny sa nevyhli porovnaniu s Janou Eyrovou – v americkom časopise Paterson’s Magazine dokonca vyšlo odporúčanie prečítať Janu Eyrovú a Búrlivé výšiny spáliť.
Tie sa však napokon stali klasikou a dostalo sa im uznania neskôr. Napríklad literárna kritička a spisovateľka Virginia Woolfová napísala, že Búrlivé výšiny sú na pochopenie náročnejšie než román jej staršej sestry, pretože Emily bola lepšia poetka než Charlotte. A v 21. storočí sa dostali do rebríčkov najlepších kníh na svete.
Emily Brontëová
Narodila sa 30. júla 1818. Jej otec bol kaplán vo farnosti Haworth v grófstve Yorkshire. Matka jej zomrela v roku 1821 a z piatich dcér a jedného syna sa stali polosiroty.
V roku 1824 Charlotte, Maria, Elizabeth a Emily odišli do Cowan Bridge, školy pre dcéry duchovných. Maria a Elizabeth ochoreli na tuberkulózu a zomreli. Odvtedy sa deti vzdelávali doma a spoločne si vymýšľali fantastické svety. Poviedky zasadili do nich. V roku 1838 Emily chvíľu pracovala ako učiteľka, no vrátila sa domov.
V roku 1846 vyšli Emiline básne spolu s básňami jej sestier Charlotte a Anne vo zväzku Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell. O rok neskôr vyšli Búrlivé výšiny. Emily Brontëová zomrela na tuberkulózu 19. decembra 1848.
Milan Buno, knižný publicista