Táňa Keleová-Vasilková je slovenským spisovateľským fenoménom. Z každej knihy predá desaťtisíce výtlačkov, stále sa drží na vrchole predajnosti a popularity, a záujem neklesá ani po tridsiatich rokoch, čo píše príbehy.
Mnohé jej čitateľky majú všetky jej knihy, okrem úplne prvej. Cena za voľnosť z roku 1997 vyšla v náklade iba 500 výtlačkov a tak sa nedala nikde zohnať. Niektoré kusy sa možno stratili, iné zapadli v rodinnej knižnici a tak sa roky jej fanúšičky pýtali – kedy opäť vyjde jej prvotina, ale tentoraz v dostatočne veľkom náklade.
Tá chvíľa je tu, dozrel čas a Cena za voľnosť vyšla dokonca v dvoch verziách. Cena za voľnosť v tradičnej verzii, ako vídame v každom kníhkupectve.
A v limitovanej verzii – len 1997 kusov, čo odkazuje na rok vydania, každá táto kniha je očíslovaná, má nádhernú oriezku, je vo väčšom formáte a s Tániným podpisom.
O čom je Cena za voľnosť?
Je to príbeh študentov Jany a Vlada, prenesieme sa do Bratislavy 80.rokov a sledujeme, ako sa do seba bezhlavo zamilovali. Zoberú sa aj proti vôli svojich rodičov, bývajú na manželskom internáte, Janka otehotnie a narodí sa im dcérka Lucia. Pekná idylka študentského obdobia sa končí, Jana zápasí s nedostatkom času, snaží sa poctivo študovať, aj svedomito vychovávať svoju dcéru a žiaľ, manželstvo plné ideálov sa čoskoro mení na malú nočnú moru.
„Sama som zvedavá, ako sa vám bude príbeh Janky páčiť, pretože, pravdupovediac, ja som pri čítaní po tridsiatich rokoch mala trošku zvláštny pocit. Bola mi blízka a milá, a ešte vždy sa mi páči téma, ktorú som si vtedy zvolila, ale… dnes už píšem inak. Z mojej prvotiny cítiť, že je prvá… píšem ešte nesmelo… ale s citom a láskou. To cítiť z každého riadka. A tak by to vlastne malo byť, čiže je všetko v poriadku,“ priznáva Táňa Keleová-Vasilková.
Táňa sa jednoznačne posunula autorsky, príbehovo aj štylisticky, ale Cena za voľnosť má svoje čaro práve v tej takmer pôvodnej verzii. Navyše si ju doslova vyžiadali tisíce jej čitateliek, ktoré roky písali jej aj do vydavateľstva – vydajte prvú knihu, nedá sa nikde zohnať, akoby sa prepadla pod zem😊
Táňa dlho váhala nad opätovným vydaním. „A prezradím vám prečo. Tento príbeh, hoci už má moju silnú pečať, je predsa len prvotina. Cítim v nej trocha nevypísané pero, trocha štylistickej neistoty… ale aj silný príbeh mladej ženy, v podstate ešte len dievčaťa, ktoré išlo za svojím snom. Myslím, že to, okrem lásky v najširšom zmysle slova, je jedna z najdôležitejších vecí v živote. Nebáť sa svojich snov… aj za cenu malej prehry, aj za cenu odmietania, neistoty a sĺz. Treba za seba bojovať. Vždy. Stále si to pripomínam… a často to hovorím aj našim deťom. Teraz aj vám,“ dodáva Táňa Keleová-Vasilková.
Ako sa rodila Cena za voľnosť?
Príbeh začala Táňa písať v jeden teplý letný večer pred tridsiatimi rokmi… V tom čase mali ešte len dve deti, osemročného Miška a malú dvojročnú Veroniku, a práve s nimi trávila leto na chalúpke. „Vyvárala som im dobroty, trebárs aj lievance na raňajky, keď nám došiel chlieb (v tom čase sme ešte nemali auto), hrala som sa s nimi na skrývačku alebo na Indiánov, maľovala som s nimi, modelovala z plastelíny úžasné výtvory… a stále som v sebe čosi vnímala. Pocit, že nie som naplno využitá, že chcem robiť aj čosi viac. Srdce mi pišťalo po niečom tvorivom,“ spomína si Táňa.
Príbeh pomenovala Cena za voľnosť, no nikto ho nechcel vydať. Obehávala vydavateľstvá (v tom čase už s bruškom, čakala najmladšiu Táničku) s vytlačeným rukopisom v ruke… „A všetci tí muži odmietavo krútili hlavami. Taká mladá! Ešte aj tehotná! A taký dlhý príbeh? Čo sa hrá na Dostojevského? Vypočula som si toho vtedy veľa… a všetko dosť bolelo. No nevzdávala som sa. Verila som sebe aj svojmu príbehu,“ usmieva sa dnes Táňa.
Foto: SkveléKnihy.sk