Po Donbase a Zlatej horúčke vo Venezuele prišiel nezávislý reportér Tomáš Forró s knihou, ktorá opäť chytí za srdce a odhalí netušené veci. Už roky sa zaoberá konfliktmi a krízovými udalosťami, má skúsenosti a vie skvele zachytiť každodennú drámu na oboch stranách frontovej línie. Odkrýva množstvo ľudských osudov, o ktorých sa v médiách bežne nedočítame. Vojaci, ale aj kolaboranti, humanitárni pracovníci, utečenci, či bežní ľudia, opravári… Ľudia, ktorí obetujú svoje životy pre čosi, čo nemusia zažiť. Čoho sa nemusia dočkať…
Vyšiel Spev sirén.
O čom je Spev sirén?
Reportážna kniha predstavuje fascinujúcu cestu do srdca ukrajinského konfliktu, ktorá sa vymyká bežnému mediálnemu obrazu tejto vojny. Tomáš pracuje na celej šírke frontovej línie, v bombardovaných mestách, medzi vojakmi v zákopoch i hladujúcimi civilmi odkázanými na humanitárnu pomoc.
Knihu rozdelil na 5 častí – Pred inváziou, potom Chaos, Okupácia, Vojna a Východ, v ktorej približuje osudy Mariupoľa, veľkú protiofenzívu, spoznávanie Záporožia.
Je to bolestivo úprimná sonda do sveta za našimi východnými hranicami. Navštívime v nej všetky bojiská ukrajinského konfliktu, ktoré zažijeme očami ich priamych účastníkov. Či už ide o zanietených bojovníkov alebo dezertérov, kolaborantov a vlastencov, obetí bombardovania i tých, čo rabujú domy a rozkrádajú humanitárnu i vojenskú pomoc.
Spoznáme život na územiach okupovaných ruskou armádou, dilemy obyvateľov miest, ktoré sa postupne menia na ruiny, aj vražedné operácie partizánov hlboko v tyle nepriateľa. Precítime hlad, zúfalstvo i bezmocnú nenávisť, ale tiež čriepky ľudskosti, spolupatričnosti a nádeje, ktorá prežíva aj tie najhoršie okamihy.
Čo sa stalo s ľuďmi, ktorých som v auguste 2021 videl šťastných tancovať na námestí? S recepčnou v našom hoteli, s mojou miestnou tlmočníčkou či s taxikárom, ktorý ma pri každej návšteve vozieval po okolí? A so šoférom z administratívy?
Neviem, či sú ešte nažive…
Rešpekt a vďaka
Je to kniha, ktorá otvorene a bez príkras poukazuje na zhubnosť vojny, nech ste na ktorejkoľvek strane konfliktu. Žiadna propaganda, či nadržiavanie. Ukazuje nezmyselnosť vojny a zmarených ľudských životov. Poukazuje na chyby vo vojenskom velení, ktoré sa skončili tragicky. Odhaľuje skutočnosti, ktoré by sme sa nemali šancu dozvedieť, keby si autor nerobil svoju reportérsku prácu tak svedomito, zodpovedne a nebojácne.
Aj preto mu treba poďakovať a zložiť pomyslený klobúk pred tým, čo dokázal. Reportáž z prvej ruky, priamo z frontovej línie vyznieva brutálne, kruto, drasticky…ale tak to tam prebieha, hoci dnes už to z médií tak intenzívne nepočuť.
Nesmierne dôležitá kniha pre všetkých, aj nevercov, ktorá cez obyčajné ľudské osudy približuje príšernú tragédiu regiónu hneď za našimi hranicami.
Zároveň nám pomáha zorientovať sa, získať súvislosti a urobiť si lepší názor na to, čo sa deje. Naozaj pochopiť zverstvá, zlo a teror, ktorý sa tam deje. Nezatvárať pred tým oči a uvedomiť si, čomu musia Ukrajinci čeliť.
Vojnové sirény, žiaľ, neutíchajú ani v treťom roku bojov. Pokračujú a nevedno dokedy. A či sa nerozozvučí ich spev hneď za našimi hranici, alebo dokonca…
Tomáš Forró
Nezávislý reportér, ktorý sa zaoberá konfliktmi a krízovými oblasťami na celom svete. Ako reportér pôsobil v Poľsku, v Latinskej Amerike aj na ukrajinskom Donbase. Jeho séria reportáží z Latinskej Ameriky získala tri novinárske ceny. Kniha Donbas – Svadobný apartmán v hoteli Vojna, ktorá zachytáva dramatické životy aktérov na oboch stranách frontovej línie, vyšla v niekoľkých prekladoch aj dotlačiach a bola nominovaná na Cenu Nadácie Tatra banky za umenie.
Forró vo svojich textoch ukazuje, že osudy zdanlivo periférnych regiónov na druhom konci planéty prinášajú dôležitý odkaz aj nám.
Foto: FB/Reportér Tomáš Forró