Nespokojný alebo opitý dôstojník SS ma mohol len tak poslať do plynovej komory. Akékoľvek zlyhanie hygieny, vypuknutie choroby počas mojej služby a mohli ma spolu so všetkými 30 000 väzňami Tábora C poslať „hore komínom“.
Pochod smrti. Každodenný drsný život v koncentračnom tábore. Brutálny nacisti. A do toho všetkého mladučká učiteľka z Michaloviec, ktorú Nemci deportovali do Osvienčimu, kde dokázala prejsť nacistom cez rozum…
Nacisti vedeli, ako sa volám.
Skutočný príbeh, ktorý vás dojme
Na začiatku príbehu sa ocitáme v roku 1942, kedy 25-ročnú Magdu Hellingerovú, rodáčku z Michaloviec, s takmer tisíckou iných židovských žien zo Slovenska deportovali do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Z učiteľky v materskej škole sa v jedinom okamihu stala väzenkyňa na jednom z najdesivejších miest ľudskej histórie.
Navyše akoby toho bolo málo – nacisti Magdu poverili dohľadom nad stovkami žien v neslávne známom Experimentálnom bloku č. 10. Ocitla sa v neľahkej pozícii, v ktorej mohla svojou odvahou a šikovnosťou pomôcť, no zároveň sa musela bezmocne prizerať neprestajnému vyvražďovaniu ľudí okolo seba. Potrebovala obrovskú vnútornú silu, aby dokázala čeliť hrôzam tábora a využiť svoje špeciálne postavenie na záchranu stoviek životov.
Vypočujte si úryvok.
Číta Zuzana Jurigová Kapráliková:
Toľko odvahy, lásky a dobra…
Nacisti vedeli, ako sa volám z vydavateľstva Ikar sú šokujúce a provokujúce memoáre ženy, ktorá prežila holokaust, hrôzy koncentračného tábora a súčasne zachránila množstvo ľudských životov. A to vďaka drobným každodenným odvážnym krokom a láskavosti, ktorej mala v srdci na rozdávanie.
Je to príbeh, ktorý nehrá na city, nie je lacno sentimentálny, ale ponúka autentické detaily a pohľad na každodenný život v pekle koncentračného tábora.
Neuveriteľný príbeh o tom, ako sa vám snažia nacisti zlomiť, zneužiť a využiť. Dajú vám do ruky funkciu a vy máte rozkazovať ostatným väzňom. Dozerať na poriadok…hoci s tým všetkým nesúhlasíte. Napriek tomu sa rozhodnete, že urobíte tým ľuďom čo najznesiteľnejší život, aký v koncentráku môže byť. Že im budete nenápadne pomáhať a zachraňovať nielen ich duše, ale aj samotné životy.
V takej situácii sa ocitla Magda a dnes aj s odstupom času možno nad tým všetkým len s úctou skloniť hlavu. Pred jej odvahou, láskavosťou, obetavosťou a dobrotou.
Magdu Hellinger deportovali do Auschwitzu druhým transportom zo Slovenska v marci 1942, keď mala dvadsaťpäť rokov. Ako jedna z mála prežila viac ako tri roky v koncentračných táboroch. Počas svojho pobytu v tábore Auschwitz-Birkenau zastávala rôzne väzenské funkcie a bola v priamom kontakte s významnými pracovníkmi SS. Svoje jedinečné postavenie využila na pomoc stovkám ľudí.
Maya Lee je dcéra Magdy Hellingerovej. Je úspešná podnikateľka, podporovateľka viacerých neziskových organizácií, ktorým pomáha získavať finančné prostriedky a spoluautorka autobiografie svojho manžela Desa Leeho, ktorý prežil holokaust. Uskutočnila rozsiahly výskum na doplnenie matkinho príbehu a výsledkom je kniha Nacisti poznali moje meno.
David Brewster je melbournský spisovateľ na voľnej nohe, ktorý sa venuje najmä životopisom. Medzi jeho publikované práce patria knihy Scattered Pearls v spoluautorstve so Sohilou Zanjaniovou, a Around the Grounds v spoluautorstve s Petrom Newlindsom.
Milan Buno, knižný publicista