Deväť žien je príbeh, pri čítaní ktorého budete neraz otvárať ústa v nemom úžase.
Budete šokovaní tým, čoho sme ako ľudia schopní, akých neľudskostí, barbarstva, zloby…ale súčasne budete prekvapení, koľko odvahy a sily našlo v sebe deväť obyčajných žien.
Je to príbeh o silnom priateľstve, nezlomnosti a snahe prežiť hrôzy holokaustu.
„Pôsobivý, krásne napísaný príbeh vzdoru, priateľstva a vôle prežiť. Príbehy ženských členiek odboja počas druhej svetovej vojny si zaslúžia našu pozornosť a knihe Deväť žien sa to darí,“ povedala Heather Morrisová, autorka bestselleru Tetovač z Auschwitzu.
Skutočný príbeh Deväť žien
Keď v Európe zúrila druhá svetová vojna, každý sa snažil prežiť, ako vedel. Deväť silných žien, niektoré z nich iba tínedžerky, sa hneď aktívne zapojilo do francúzskeho a holandského protifašistického odboja. Pašovali zbrane, ubytovávali spojeneckých agentov, zabezpečovali komunikačné kanály medzi jednotlivými regiónmi, vyhľadávali únikové cesty a dokonca ukrývali židovské deti.
Všetky ženy napokon chytili. Všetky mučili a poslali do koncentračného tábora v Lipsku. Počas cesty tam sa spoznali a zrodilo sa nerozlučné priateľstvo. Navzájom si dodávali silu, aby si zachovali ľudskosť, o ktorú ich nacizmus sústavne oberal. Keď v roku 1945 začali víťaziť Spojenci a vo vojne nastal obrat, väzni v pracovných táboroch sa museli vydať na pochod smrti. Smrť hrozila na každom kroku.
Deväť žien sa však rozhodlo prežiť. Utiekli, a tak sa začal jeden z najpôsobivejších príbehov druhej svetovej vojny, plný útrap a zúfalstva, ale aj nádeje, ľudskosti a bezcitnosti, odvahy i zbabelosti, vášne aj apatie, priateľstva i ľahostajnosti.
Po stopách preživších…
Autorka Gwen Straussová je praneterou jednej z deviatich žien, vedúcej osobnosti skupiny Hélène Podliasky. V tomto napínavom rozprávaní sleduje stopy odvážnych väzenkýň nielen naprieč vojnovou Európou, ale aj potom, keď sa na pokraji vyčerpania dostanú do bezpečia amerického tábora.
Ich drsné, dovtedy nevyrozprávané spomienky prepletá s vlastnými zisteniami a odhaľuje tak srdcervúci príbeh žien, ktoré siahli na dno svojich síl a preukázali hrdinstvo, aké sa vyrovná odvahe vojaka v prvej línii.
„Kniha Gwen Straussovej je pre mňa ako dar z nebies. Hĺbka jej výskumu, precíznosť rozprávania, štýl, ako podáva dej, to všetko mi vohnalo slzy do očí. Nehanbím sa za to,“ povedal Marc Spijker, syn Guigui, jednej z deviatich žien.
Deväť žien je pôsobivý román o hrdinských ženách na pozadí historických udalostí a faktov. Výborne napísaný, empatický, napínavý. Príbeh založený na rozprávaní preživších, vďaka čomu je ešte autentickejší.
Gwen Straussová a jej Deväť žien
Hélène Podliasky, moja prateta, pre osem ďalších utečeniek aj Christine. Ako dvadsaťštyriročnú ju zatkli, keď pracovala na severovýchode Francúzska pre hnutie odporu Résistance. Brilantná inžinierka, ovládala päť jazykov. Na úteku mala rozhodujúce slovo.
Suzanne Maudetová (Zaza), Hélènina priateľka zo strednej školy. Pracovala pre Auberge de Jeunesse v Paríži. Zatkli ju ako dvadsaťdvaročnú krátko potom, ako sa vydala za Reného Maudeta. Pokladala sa za kronikárku skupiny. Hneď po vojne napísala o úteku optimisticky ladenú knihu, ktorá vyšla až v roku 2004.
Nicole Clarenceová zastávala v hnutí Résistance dôležitú pozíciu. Zadržali ju v Paríži deň po jej dvadsiatych druhých narodeninách. Bola jednou z 57 000 väzňov v poslednom transporte z Paríža, ktorý vypravili len niekoľko dní pred oslobodením mesta v auguste 1944.
Madelon Verstijnenová (Lon), jedna z dvoch Holanďaniek v skupine. Odišla do Paríža pomáhať bratovi, ktorý spolupracoval s holandským hnutím. Deň po príchode ju zatkli, mala vtedy dvadsaťsedem rokov. Ona a Hélène vedeli najlepšie po nemecky, preto vždy vopred skúmali terén na novom mieste. Tvrdohlavá a smelá. Svoje spomienky na útek spísala v roku 1991.
Guillemette Daendelsová (Guigui), Lonina priateľka z Holandska. Keď ju deň po príchode do Paríža zatkli spolu s Lon, mala dvadsaťtri rokov. Bola pokojná, považovali ju za diplomatku skupiny. Medzi ňou a Menou vzniklo blízke priateľstvo.
Renée Lebon Châtenay (Zinka) bola najodvážnejšou členkou skupiny. Zadržali ju, keď sa vydala do väznice hľadať svojho muža. Mala dvadsaťdeväť rokov a vo väzení porodila. Ako členka siete Comète pomáhala zostreleným vojakom spojeneckých vojsk utiecť do Španielska.
Joséphine Bordanava (Josée). Najmladšia členka skupiny, pochádzala zo Španielska. Vyrastala v pestúnskej starostlivosti na juhu Francúzska. Spolupracovala so sieťou Marcel, ukrytým židovským deťom a rodinám členov Résistance nosila balíky s pomocou. Vedela krásne spievať.
Jacqueline Aubéry du Boulley (Jacky) ovdovela počas prvej svetovej vojny. Na úteku ochorela na záškrt. Keď ju zatkli, mala dvadsaťdeväť rokov a pracovala v Paríži pre sieť Brutus. Bola drsne úprimná a jej slovník prekypoval pestrými nadávkami. Spolu s Nicole sa v auguste 1944 ocitla v poslednom transporte 57 000 väzňov z Paríža.
Yvonne Le Guillou (Mena) spolupracovala s holandským hnutím odporu v Paríži. Zatkli ju ako dvadsaťdvaročnú. Koketná, očarujúca, náladová a stále znovu zamilovaná. Jej rodina pochádzala z Bretónska, vyrástla však v robotníckom prostredí v Paríži.
Foto: SkveléKnihy.sk, gwenstrauss.com