„Patrím k miliónom ľudí, ktorých inšpirovala a povzbudila literárna tvorba Arthura C.Clarka, a je mi cťou byť jeho priateľom,“ povedal svojho času Neil Armstrong, astronaut a prvý človek na Mesiaci. Okrem iných ho zaujal aj Clarkov príbeh Stretnutie s Rámom, vedeckofantastický román, ktorý vyšiel ešte v roku 1973 ako prvý diel slávnej tetralógie.
Teraz vyšiel v novom vydaní vo vydavateľstve mamaš.
Stretnutie s Rámom
V roku 2131 sa z hĺbky vesmíru vynorí neznáme teleso. Rýchlo sa stane stredobodom záujmu vedcov a dostane meno Ráma. Valec mimoriadnych rozmerov rotuje, má úplne hladký povrch a podľa slabého gravitačného poľa je zrejme dutý. Ráma nemôže byť prirodzeného pôvodu, a preto k nemu vyšlú prieskumnú raketu Endeavour.
Kapitán Norton a jeho posádka objavia vo vnútri bizarný a fascinujúci svet, ktorý sa nepodobá ničomu, čo ľudstvo dovtedy poznalo… Ráma sa pritom dostáva čoraz bližšie k Slnku, teplota stúpa nad bod mrazu, rozžiaria sa dovtedy neidentifikovateľné priekopy, ktoré sa ťahajú pozdĺž plášťa v pravidelných rozostupoch. A astronauti s údivom pozerajú na monumentálnosť interiéru Rámu.
V správach a kadejakých médiách sa okolo neho chvíľu rozrušene hovorilo, no túto snahu vážne naštrboval nedostatok informácií. Nateraz sa o Ráovi vedeli len dve veci: jeho približná dráha a približné rozmery. Aj pri tých išlo len o kvalifikovaný odhad založený na odrazoch radarových vĺn. Observatóriá ho registrovali ako slabú hviezdu pätnástej magnitúdy, primalú na to, aby sa dala vidieť ako žiariaca guľa. Ako sa však rútil k jadru slnečnej sústavy, mesiac čo mesiac rástol a silnel…
Úžasný vesmírny zážitok
Stretnutie s Rámom je klasický sci-fi román, jedno z najoceňovanejších diel.
Ešte v roku 2077 zriadili po zničení severného Talianska (dopadom meteoritu) Vesmírnu ochranu, ktorá má monitorovať lietajúce objekty v Slnečnej sústave.
Ocitáme sa v roku 2131 a za obežnou dráhou Jupitera spozorujú čudný objekt…
Tak sa začína tento príbeh o Ráme, valci s dĺžkou 50 kilometrov a s priemerom 20 km. Ráma má hladký povrch, je dutá a má slabé gravitačné pole…
Arthur C.Clarke si všetko detailne premyslel a vytvoril príbeh, ktorý nadchne všetkých fanúšikov sci-fi. Pri čítaní možno začnete premýšľať – sme pripravení na prípadný príchod niekoho z vesmíru? Čo ak tam naozaj čosi-ktosi existuje? Čo by sme urobili?
Hoci táto kniha vyšla pred 50.rokmi, stále je aktuálna. A v preklade Patricka Franka (a so skvelou obálkou) aj pútavá. Nesmrteľný román jedinečného autora. Plný nostalgie, objavovania tajomného a nepoznaného. Miestami zábavné, často napínavé a prekvapivé. Skvelý vesmírny zážitok, ktorý si môžu dopriať aj nefanúšikovia sci-fi 🙂
Arthur C. Clarke
Za knihu Stretnutie s Rámom získal najprestížnejšie literárne ocenenia za sci-fi vrátane cien Hugo a Nebula. Román patrí medzi najslávnejšie príbehy v žánri vedeckej fantastiky a je prvou časťou štvordielnej série.
„Si zaslúžene najslávnejší autor sci-fi na svete. Urobil si viac než ktokoľvek iný, aby si nám dal víziu ľudstva, ktoré z kolísky na Zemi dosiahne na svoju budúcnosť vo hviezdach,“ povedal o Clarkovi režisér filmu 2001: Vesmírna odysea Stanley Kubrick.
Foto: SkveléKnihy.sk, Mamaš,