Príbeh o trápení ľudí z okraja spoločnosti, o ktorých nikto nemá záujem. Príbeh o vzťahu medzi milovaným synom a ťažko zvládnuteľnou matkou. Príbeh o tom, akí sme – že rýchlo posudzujeme, odsudzujeme a nechceme vidieť problematických, či „iných“ ľudí.
Román Shuggie Bain škótskeho autora Douglasa Stuarta získal Bookerovu cenu.
Oceňovaný Shuggie Bain
Tragický príbeh rozpadu rodiny Bainovcov z 80-rokov minulého storočia. Mama alkoholička a otec miestny casanova, taxikár, ktorý rodinu s tromi deťmi opúšťa a my sledujeme najmä príbeh najmladšieho syna, 6-ročného Shuggieho. Už vo svojom mladučkom veku sa snaží byť oporou opitej matke, stará sa o ňu, keď príde ožratá domov, dáva pozor, aby sa neudusila zvratkami a trpezlivo znáša jej alkoholové excesy, ktoré striedajú obdobie triezvosti a úprimnej materinskej lásky.
Pritom sám Shuggie cíti, že je iný. Rád sa hrá s bábikami, češe poníkov, rovesníci ho šikanujú, no on sa stále snaží nájsť svoje miesto v živote. Sledujeme 10 rokov v jeho živote a je to na jednej strane zaujímavé, pútavé čítanie, na strane druhej však nesmierne ťažké a bolestivé. Smutné, no v závere aj očistné.

Temný Glasgow
Kniha Shuggie Bain neuveriteľne realisticky, drsne až odstrašujúco vykresľuje, ako môže alkoholizmus jedného z rodičov ničiť celú rodinu. Najmä ako trpia tí najzraniteľnejší, čiže deti.
Autor ho zasadil do škótskeho Glasgowa a perfektne prepojil samotný príbeh a kulisy. „Čím bol človek bližšie k rieke, najnižšie položenej časti mesta, tým väčšmi sa mu otváral skutočný Glasgow. Pod železničnými nadjazdmi sa tu skrývali tajné nočné kluby, v krčmách bez okien sedeli za slnečných dní starí muži a ženy ako v zapotených, čpejúcich očistcoch. Tam dole pri rieke sa vycivené ženy s nervóznym výrazom na tvári predávali mužom v nablýskaných limuzínach…“
Románov ako Shuggie Bain nevychádza veľa. Strhujúci debut Douglasa Stuarta pripomenie diela Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta, Franka McCourta či Hanye Yanagiharovej. Predkladá čitateľovi veľkolepú fresku o živote pracujúcej vrstvy, dojímavý obraz sexuality, závislosti a lásky, ale predovšetkým silný príbeh, v ktorom sa autor vracia do spomienok na vlastné detstvo.
Kniha z vydavateľstva Ikar podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.
Milan Buno, knižný publicista