Každý máme nejaký cieľ, túžby a zmysel života. Pre niekoho je to šťastie, sebarealizácia, povýšenie, osvietenie, uvedomenie, mier, úspech, vrchol… na tom nezáleží. Všetci vieme, že našou výzvou je dostať sa tam. Nájdu sa takí, ktorí sa cestou stratia, čo má za následok, že prídu trochu neskôr. A nájdu sa aj takí, ktorí nájdu skratku a stanú sa odbornými sprievodcami pre ostatných…
Kniha Cesta samostatnosti vás navedie tým správnym smerom. Neobsahuje konkrétne tipy a kroky, ktoré treba urobiť. Skôr ukazuje, kadiaľ sa vybrať, nad čím premýšľať, aby ste to zmenili v sebe a nielen sa dostali niekam za pomoci druhého. Pretože keď sa zmeníte vy, je to trvácnejšie.
„Tieto texty môžu byť užitočné pre tých, ktorí, podobne ako ja, majú tendenciu blúdiť, a možno aj pre tých, ktorí sú schopní nájsť skratky. V každom prípade, mapa nikdy nie je skutočným územím a my budeme musieť opravovať trasu vždy, keď naša vlastná skúsenosť odhalí chybu kartografa. To je jediný spôsob, ako sa dostať na vrchol,“ tvrdí Jorge Bucay na margo svojej knihy.
3 druhy imbecilov
Existujú rôzne druhy imbecilov, ktorí si môžu znepríjemniť cestu samostatnosti.
Intelektuálni imbecili
Sú tí, ktorí si myslia, že ich hlava nie je dosť veľká (alebo sa obávajú, že sa opotrebuje, ak ju použijú), a preto sa pýtajú druhého: Aký som? Čo mám robiť? Kam mám ísť?
Keď sa musia rozhodnúť, chodia po svete a pýtajú sa: „Čo by ste robili na mojom mieste?“ Pred každým konaním zostavia tím poradcov, ktorí budú premýšľať za nich. Keďže naozaj veria, že nedokážu myslieť, prenechávajú svoju schopnosť myslieť iným, čo je dosť znepokojujúce.
Veľké nebezpečenstvo spočíva v tom, že si ich niekedy zamieňajú za skutočne uvážlivých a láskavých ľudí, a preto sa môžu stať veľmi obľúbení. (Možno by som tu mal spomenúť len jedno varovanie: nikdy ich nevoľte).
Afektívni imbecili
Sú neustále závislí od pochvál, keď im niekto hovorí, že ich má rád, že ich miluje, že sú krásni a že sú dobrí. Sú protagonistami takýchto slávnych dialógov:
„Miluješ ma?“
„Áno, milujem ťa…“
„Otravuje ťa to?“
„Čo?“
„Moja otázka.“
„Nie, prečo by ma to malo otravovať?“
„Aha… Stále ma miluješ?“
Morálni imbecili
Nepochybne najnebezpečnejší zo všetkých. Sú to tí, ktorí na svoje rozhodnutia neustále potrebujú súhlas zvonku.
Morálny imbecil je človek, ktorý potrebuje, aby mu niekto iný povedal, či to, čo robí, je správne alebo nesprávne. Niekto, kto neustále premýšľa, či to, čo chce urobiť, je vyhovujúce alebo nie, či je to niečo, čo by urobil niekto druhý, prípadne väčšina ľudí. Sú to tí, ktorí trávia svoj čas prieskumami, či majú alebo nemajú vymeniť auto, či je pre nich výhodné kúpiť si nový dom, či je alebo nie je správny čas na to, aby mali dieťa.
Skutočná cesta samostatnosti
Jorge Bucay je skúsený lekár a spisovateľ, ktorý sa díva na svet iným pohľadom, ako väčšina z nás. Dokáže písať poeticky a pritom pragmaticky. Vie vás prinútiť, aby ste podvedome prehodnocovali svoj život a hľadali v ňom to pozitívne. Pri čítaní jeho príbehov a úvah si možno uvedomíte, že mnohé postoje a cesty, ktorými kráčate nie sú také jednoznačne dané a striktne definitívne.
Jeho kniha Cesta samostatnosti vyzýva na hľadanie osobnej slobody. Hľadanie šťastia, pokoja v duši, možnosť voľby. Odhaľuje myšlienku sebestačnosti, ale nie prostredníctvom rôznych magických, čarovných trikov, či rád. Skôr podnecuje hlboké uvažovanie. Podporuje schopnosť vážiť si sám seba. Vie nasmerovať k uzdraveniu, ak sa cítite vo svojom živote bití, frustrovaní, deptaní. Kniha, ktorá vás dokáže v ťažkých chvíľach spomaliť…
Pozrite si video Jorge Bucaya:
Milan Buno, knižný publicista