Bola som pripravená dať sa odviesť. Nastavila som policajtom ruky. Myslela som si, že mi dajú putá, ale obaja sa na mňa prekvapene pozreli. Jeden z nich jemne pokrútil hlavou. Ruky som schovala späť do vrecka…
Najlepšia a najtvrdšia škola života. Izolovaná, odtrhnutá od blízkych. Sama v spoločnosti odsúdených. Vnútorne sama.
Dostali sme sa na okraj spoločnosti, zruinovali sme vlastné životy.
No získali sme čas. Čas na zmenu, na prejav ľudskosti, na spôsob, ako nájsť samy seba.
Dobrá a poslušná je kniha inšpirovaná skutočným príbehom z prostredia slovenskej ženskej väznice.
Dobrá a poslušná
Hlavná hrdinka románu Bendža je žena ako mnohé z nás. Má muža, dvoch synov, prácu a tak trochu komplikovaný vzťah s rodičmi. Na rozdiel od väčšiny z nás však skončí za múrmi ženského väzenia. Ako sa jej život mohol takto vymknúť z rúk? Ako sa môže „normálny“ človek dostať na také miesto? Čo bude s jej deťmi? Čo bude s ňou? Aký bude návrat domov po niekoľkých rokoch?
Kým sa jej v hlave vynárajú tieto a podobné otázky, Bendža sa snaží zvyknúť si na nové životné podmienky. Po mnohých peripetiách napokon zistí, že väzenie bolo pre ňu istý druh terapie, ktorá niekedy bolela tak intenzívne, že mala chuť zomrieť, no zároveň ju prinútila vystúpiť z komfortnej zóny a zmeniť sa z večne poslušnej ženy na výraznú osobnosť, ktorá sa naučila hovoriť nie.
Sedem rokov sa mi ten deň a všetky ostatné, ktoré som strávila pod kontrolou štátnej moci, darilo v hlave úspešne potláčať. Zabudnúť sa nedalo. Mojou každodennou úlohou bolo na to nemyslieť alebo myslieť len málo a najmä krátko. Našla som si spôsoby, ako to mám zvládnuť. Musela som stále niečo robiť.
Keby som sa zastavila, tak by ma to pohltilo. Kompletne. A tak som jednoducho prestala zastavovať. Bežala som stále dopredu ako maratónec, ktorý stratil cieľ.
Slzy, aj smiech
Dobrá a poslušná je silný príbeh, v ktorom síce väzenkyne nebojujú o holý život, no niektoré stránky vám vženú slzy do očí. Pri niektorých pasážach sa však aj zasmejete, pretože autorka dokáže vniesť do napohľad smutných okamihov nadhľad a iróniu.
Výborne napísaný súčasný ženský príbeh s nesmierne živými postavami a dialógmi, aké vie vytvoriť len Biba Bohinská, ktorá je majsterka v opise ženských emócií.
Mohli ste si už od nej prečítať diela Žena v pôvodnom znení alebo Tajné životy, ktoré napísala podľa vlastného námetu a scenára k pôvodnému televíznemu seriálu.
TICHO!!!“ zvreskla som na celú miestnosť a vôbec to nebolo slušné. Matka onemela. Predpokladám, že od šoku. Nikdy predtým som na ňu nezvýšila hlas. Chytila som ju za ruku a silno stlačila. Muselo ju to zabolieť, ale ani nemukla. Pod rukou som cítila jej krehké kosti. Neviem, prečo som si myslela, že jej kosti sú rovnako tvrdé ako ona celá. Keby som stlačila ešte o kúsok viac, zlomím jej zápästie. Obe sme sa naraz rozplakali. Potom sme už nerobili nič, len sme sa držali za ruky a nariekali.