Nový sámsky hlas v severskej literatúre.
V septembri 2021 získala autorka za tento román ocenenie za najlepšiu švédsku knihu roka. A podľa mnohých patrí medzi to najlepšie, čo vyšlo za posledné roky v Škandinávii. Jedna z najdôležitejších kníh…príbeh mladej ženy, ktorá bojuje o obranu svojho pôvodného dedičstva vo svete, kde xenofóbia narastá, klimatické zmeny ohrozujú chov sobov a mladí ľudia tvárou v tvár kolektívnemu zúfalstvu odchádzajú dobrovoľne z tohto sveta…
Ann-Helén Laestadius a jej príbeh Ukradnutý.
Príbeh Ukradnutý
Je zima, severne od polárneho kruhu. Niekoľko hodín bledého svetla je všetko, čo slnko ponúka, než sa krajina opäť zahalí do tmy. Toto je Sápmi, krajina Saamov, pôvodných obyvateľov Škandinávie. Deväťročná Elsa je dcérou pastierov sobov.
Keď sa jedného rána vyberie sama na lyže, stane sa svedkom toho, ako muž brutálne zabije jej milované teľa. Je to Švéd zo susednej dediny a vie, že jej rodinu obťažuje už roky. Muža však nikdy neprichytili pri čine. Až teraz.
Soby sú pre Saamov zdrojom obživy, ale zvieratá plnia aj dôležitú duchovnú úlohu; útok na ich soby je útokom na samotnú kultúru. Hoci je Elsa ešte len dieťa, vidí, ako pretrvávajúce násilie zo strany susedov a systematická ľahostajnosť úradov spôsobujú hlboké rany a jej blízki strácajú nádej, ba dokonca aj chuť žiť.
Uplynulo desať rokov a nenávisť a hrozby voči Saamom sa naďalej stupňujú. Keď sa Elsa stane terčom muža, ktorý pred rokmi zabil jej sobie teľa, niečo sa v nej zlomí. Vina, strach a hnev, ktoré v sebe nosí od detstva, sa na ňu valia ako lavína a vedú Elsu k záverečnej dramatickej konfrontácii.
Príbeh o láske k prírode
Román Ukradnutý obnažuje aj napätie, ktoré vzniká, keď sa moderné myšlienky stretávajú s tradičnou kultúrou s hlboko zakorenenými patriarchálnymi štruktúrami.
„Román je nielen volaním po spravodlivosti, ale aj empatickým a krásnym príbehom o láske k sobom a prírode. Trápenie a smútok sú vykreslené srdcervúcim spôsobom. Neustále sa obávate toho, čo príde. Očakávate to najhoršie, a potom sa to najhoršie stane. Aké by to bolo takto žiť?“ napísali švédske noviny Norra Skåne, ktoré po prvý raz vyšli v roku 1899.
A periodikum Alingsås Tidning dodáva, že román vibruje smútkom, rozhorčením, zúfalstvom a láskou. Laestadius majstrovsky zobrazila každodenný život. „Naozaj cítite vôňu naftových výparov zo snežného skútra, ktoré sa miešajú s čerstvo napadaným snehom, vlhkými rukavicami a ostrým zápachom zvyškov zabitého soba. Mohol by som pokračovať ďalej a ďalej o všetkých myšlienkach a emóciách, ktoré vo mne táto kniha prebúdza, ale uspokojím sa s týmito dvoma slovami: prečítajte si ju!“
Ann-Helén Laestadius
Spisovateľka a novinárka, po rodičoch príslušníčka dvoch švédskych národnostných menšín. Vo svojich knihách sa vracia k svojim koreňom, často píše o identite, jazyku, príslušnosti k rôznym kultúram a dôležitosti rodiny. Napísala niekoľko kníh pre deti a dospievajúcich, Ukradnutý je jej prvý román pre dospelých.