Budujte svoju ríšu bez strachu, ale s rozvahou. Pridlhé vyčkávanie vaši súperi isto využijú, unáhlené vyvolanie vojny vám však môže privodiť skorú skazu. A pamätajte, že kde sa dvaja bijú, tretí vyhráva.
Toto je Boj o Veľkú Moravu. Pôvodná slovenská hra, ktorá vás prenesie do čias, keď v našich končinách prebiehal neľútostný boj medzi vojskami východných Frankov, západných Slovanov a starých Maďarov.
Boj o Veľkú Moravu
Nová spoločenská hra je dielom otca so synom, Petra Potúčka a Petra Potúčka jr.. Spojili v nej svoje záľuby pre spoločenské hry a vojenskú históriu. V hre vás zavedú do čias Veľkej Moravy, do čias neľútostných bojov a zápasov.
Na začiatku tejto hry bol nápad 10-ročného Petra „zahrať si dejiny“ a dostať kúsok histórie, najmä tej vojenskej, na hraciu plochu. Voľba padla na obdobie začiatku stredoveku, kedy sa na našom území už vyskytovali Slovania.
Po množstve verzií, testovaní a úprav vznikla finálna verzia, ktorá potom profesionálne graficky spracovali. Jadrom hry sú samozrejme súboje a pre tento účel autori vymysleli originálne kocky so znakmi meča, šípu a štítu. Práve pomocou nich hráči medzi sebou zvádzajú súboje.
Ako sa hrá?
Boj o Veľkú Moravu patrí medzi takzvané „area control game“. Každý hráč sa snaží obsadiť čo najväčšiu časť hracej plochy, podobne ako sa v minulosti snažili získať čo najväčšiu kontrolu nad našim územím súperiace národy.
Po hracej ploche sa hráči pohybujú so žetónmi svojej vojenskej družiny a stavaním alebo dobývaním osád získavajú územie pod svoju kontrolu. Čím väčšiu časť územia získajú, tým viac bodov môžu použiť na stavbu ďalších osád a budovanie silnejšej armády.
Víťazom je hráč, ktorý na konci hry získa najväčšie územie. Víťazstvo si však možno prikloniť na svoju stranu aj obsadením strategických miest a veľkosťou armády.
Hra Boj o Veľkú Moravu je určená pre 2 až 4 hráčov vo veku od 8 rokov. Priemerný čas hrania je 60-75 minút.
Každý z hráčov sa zhostí jedného z národov a usiluje sa pomocou svojej vojenskej družiny obsadiť čo najväčšie územie na hracej ploche. Obsadzovaním osád v súbojoch získavajú hráči body, ktoré môžu použiť na rozvoj svojej armády a osídľovanie voľného územia. Každý národ má osobité vlastnosti, na ceste za víťazstvom musí preto každý použiť trochu inú stratégiu. Víťazom sa stáva hráč, ktorý má konci hry najväčšie územie, víťazstvo si však možno prikloniť na svoju stranu aj obsadením strategického miesta či veľkosťou armády.
Slovania vedia vynikajúco uplatniť znalosti krajiny, nachystať pasce a nečakane prekvapiť nepriateľa, ich pevnosti na skalných bralách sú považované za nedobytné. No rýchle a pustošivé nájazdy Maďarov vždy zaskočia každú armádu. Lukostrelci na koňoch nemajú v týchto končinách páru a triafajú prakticky neomylne, kočovný spôsob života im ale neposkytuje čas na budovanie pevnej obrannej línie.
Hra Boj o Veľkú Moravu obsahuje:
1 hrací plán
4 karty národov
20 žetónov jednotiek Frankov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
20 žetónov jednotiek moravských Slovanov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
20 žetónov jednotiek panónskych Slovanov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
15 žetónov jednotiek Maďarov (8x lukostrelecká jazda, 6x pechota)
92 žetónov osád (58x osada, 22x opevnená osada, 12x hradisko)
4 bodovacie žetóny
1 žetón časomiery
9 bojových kociek
20 akčných kariet